Demokrasi şehitlerinin ailelerine aylık bağlanacak

Olağanüstü Hal uygulamasının yürürlüğe girmesinin ardından ilk kararname yayınlandı. Yayınlanan kararnameyle terör örgütlerine karşı mücadelede önlemler alındı.

Demokrasi şehitlerinin ailelerine aylık bağlanacak

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ UNUTULMADI
Kararnameyle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokağa çıkıp darbecilere karşı mücadele verirken şehit olanlar da unutulmadı.

YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK
Kararnameye göre; darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin ailelerine TMK kapsamında aylık bağlanacak.

İşte o madde;

MADDE 7 – (1) 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle hayatını kaybeden veya malul olan sivillere 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamında bağlanacak aylıklarının hesabında aynı fıkranın (h) bendi hükümleri esas alınır ve kendileri ile hak sahipleri, söz konusu (h) bendi kapsamında bulunanlara ilgili mevzuatında sağlanan diğer haklardan aynı şekilde yararlandırılır. Ancak, dul ve yetimlerine bağlanacak aylığın toplam tutarı, malulün ya da ölenin kendisine bağlanacak aylıktan az olamaz. Ayrıca, bunlar ile bu eylemler sebebiyle yaralananlar hakkında 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun nakdi tazminat hükümleri uygulanır. Bu şekilde bağlanacak aylıklarda, genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin borç olmama şartı aranmaz.  
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2016, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327