Deprem ve tsunamide can kaybı 1424'e yükseldi!

Endonezya'nın Palu kentini yerle bir eden felakette ölü sayısının daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Deprem ve tsunamide can kaybı 1424'e yükseldi!

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda cuma günü meydana  gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı bin 424'e çıktı. 

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansının (BNPB) Sözcüsü  Sutopo Purwo  Nugroho, düzenlediği basın toplantısında, deprem ve tsunamide ölenlerin sayısının bin 424'e yükseldiğini söyledi.

Deprem ve tsunami felaketinde 2 bin 549 kişinin yaralandığı, 100'ün  üzerinde kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Bölgede 61 bin 867 kişinin geçici barınaklara yerleştirildiği, 2  binden fazla okul binasının hasar gördüğü ve eğitime devam edilebilmesi için  geçici sınıflar kurulacağı bildirilmişti.

Ülkenin kuzeyindeki Sulawesi Adası'nda, Palu Körfezi'nin 27 kilometre  kuzeyinde cuma günü ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) verilerine göre 7,5  büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Yerel kaynaklar, depremin şiddetini 7,4 olarak açıklamıştı.

Depremin ardından Dongala ve Palu kentlerini, yüksekliği 3 ila 6  metreye ulaşan tsunami dalgaları vurmuştu.

Endonezya'da Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ve 6,9  ile 7 büyüklüğünde depremler yaşanmış, 450 binden fazla kişiyi etkileyen  depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.

'Pasifik Ateş Çemberi' olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında  yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından  oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230  bin kişi ölmüştü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327