Deşifre olunca FETÖ yönetimi revize etti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün üst yönetimi ve yurt dışı yapılanması deşifre olunca, isimlerin yenilendiği belirlendi. Örgütün elebaşı Fetullah Gülen'den sonra gelen Mustafa Özcan'ın başkanlığında 14 kişiden oluşan üst yönetim 11 kişiye indirilirken, yeni yönetime, Naci Tosun, Reşit Haylamaz, Mustafa Yeşil, Sadık Kesmeci, İrfan Yılmaz isimleri eklendi.

Deşifre olunca FETÖ yönetimi revize etti
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) üst yönetimi ve yurt  dışı yapılanması deşifre olunca, örgüt bu isimleri revize ederek 14 kişiden  oluşan yönetimi 11 kişiye indirdi. Yeni yönetime, Naci Tosun, Reşit Haylamaz,  Mustafa Yeşil, Sadık Kesmeci, İrfan Yılmaz gibi isimler eklendiği öğrenildi.
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, deşifre olan FETÖ, üst  yönetimi ve yabancı ülkelerdeki sorumlularını değiştirdi.
Örgüt içerisinde "Türkiye imamı" olarak bilinen Mustafa Özcan'ın  başkanlığındaki revize edilen üst yönetime, Naci Tosun, Reşit Haylamaz, Mustafa  Yeşil, Sadık Kesmeci, İrfan Yılmaz gibi isimler eklendi.
Avrupa, Asya, Asya Pasifik, Avustralya, Afrika, Güney Amerika ve Kuzey  Amerika'da faaliyet gösteren ve küresel bir tehdit oluşturan FETÖ'nün Amerika  sorumlusunun İsmail Büyükçelebi, Avrupa sorumlusunun ABDullah Aymaz olduğu  öğrenildi.
ÜST YÖNETİM 11 KİŞİYE DÜŞÜRÜLDÜ
FETÖ üst yönetimi, Fetullah Gülen'den sonra gelen Mustafa Özcan'ın  başkanlığında 14 kişiden oluşurken, yeni yönetim 11 kişiye düşürüldü.
Üst yönetimde yer alan ve kamuoyunda "baş yüceler şurası" olarak  bilinen bu isimler şöyle; Mustafa Özcan, İsmet Aksoy, Naci Tosun, Şerif Ali  Tekalan, İrfan Yılmaz, Reşit Haylamaz, Abdullah Aymaz, Mehmet Erdoğan Tüzün,  Mehmet Ali Şengül, Mustafa Yeşil, Sadık Kesmeci.
Üst yönetimdeki isimler, 2014 yılında Türkiye'den ayrılarak yurt  dışında yaşamaya başlarken, bu kişilerin halihazırda hangi ülkede oldukları  bilinmiyor.
Mustafa Özcan'ın örgüt içerisinde Fetullah Gülen'den sonra gelen ilk  isim olduğu ve "Türkiye imamlığı" yaptığı belirtiliyor. 2007 yılında Balkan  ülkelerinde FETÖ'ye bağlı okulların sorumluluğunu üstlenen Özcan'ın şu an hangi  ülkede yaşadığı bilinmiyor.
Yurt dışında yaşayan terör örgütü üst yönetiminde yer alan isimlerden  ikisinin yabancı ülkelerden vatandaşlık hakkı kazandığı ortaya çıktı. Naci  Tosun'un, Türk vatandaşlığından çıkarak Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşlığına  geçerken, Mustafa Yeşil'in ise Türk vatandaşlığının yanında İngiltere ve Kuzey  İrlanda vatandaşlığı da bulunduğu belirtildi.
FETÖ 30 AVRUPA ÜLKESİNDE FAAL
FETÖ'nün Avrupa sorumlusunun, aynı zamanda üst yönetimde de bulunan  Abdullah Aymaz olduğu belirtilirken, Süleyman Tiftik'in Batı Avrupa sorumlusu,  Naci Güven'in ise yardımcısı olduğu öğrenildi.
"Terörden arananlar" listesinde kırmızı kategoride yer alan Abdullah  Aymaz, örgütün Almanya'da faaliyet gösteren örgütün üst düzey mensupları arasında  yer alıyor ve Aymaz'ın hangi ülkede yaşadığı bilinmiyor.
30 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren FETÖ'nün Almanya sorumlusunun  Hayrettin Özkul, İngiltere sorumlusunun Adnan Azak, Fransa sorumlusunun Hüseyin  Karakuş, Belçikasorumlusunun Davut Yalçın olduğu kaydedildi.
20 Asya ülkesinde de etkin bir şekilde faaliyetlerini yürüten FETÖ'nün  İsrail sorumlusunun Harun Tokak, Suudi arabistan sorumlusunun Mevlüt Boztaş,  Japonya sorumlusunun Mustafa Arslan, Çin sorumlusunun Levent Oğuz, Pakistan  sorumlusunun Ünal Toşur olduğu öğrenildi.
"Terörden arananlar" listesinde yeşil kategoride bulunan sözde "İsrail  imamı" Harun Tokak, UşakCumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY'nin finans  ayağına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede "iki numaralı"  şüpheli olarak yer alıyor.
FETÖ'nün Güney Amerika'daki yapılanması kapsamında, Kolombiya  sorumlusunun Yunus Yaman, Venezuela sorumlusunun Eyyup Mahmut Günel, Brezilya  sorumlusunun Hamdullah Bayram Öztürk, Şili sorumlusunun Sadi Şen, Arjantin  sorumlusunun Mustafa Eker olduğu belirtildi.
FETÖ'nün Kuzey Amerika'da ABD sorumlusu İsmail Büyükçelebi, Kanada  sorumlusu İsmail Nazlı, Meksika sorumlusu Osman Karaca, Dominik Cumhuriyeti  sorumlusunun ise Mehmet Ünalan olduğu kaydedildi.
"Terörden arananlar" listesinde kırmızı kategoride bulunan İsmail  Büyükçelebi'nin, 1997 yılında Çin sorumlusu olarak örgütsel faaliyetlerde  bulunduğu belirtildi. FETÖ'nün stratejiyi belirleyen İstihbarat Birimi Üst  Yönetimi içerisinde "Yurtdışı sorumlusu" olarak görev yapan Büyükçelebi'nin,  2010'da örgütün ABD sorumlusu olarak görevlendirildiği tespit edildi.
Afrika ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren FETÖ'nün, 20 Afrika  ülkesinde sorumlusu bulunuyor. Terör örgütünün Mısır sorumlusunun Orhan Keskin,  Libya sorumlusunun Nurettin Kaya, Tunussorumlusunun Ali Kökten, Cezayir  sorumlusunun Hamit Olgun olduğu belirlendi.
FETÖ, Malezya, Singapur, Tayvan, Hong Kong, Vietnam, Filipinler,  Endonezya, Laos, Papua Yeni Gine gibi Asya Pasifik ülkelerinin yanı sıra  Avustralya'da da faaliyet gösteriyor.
Terör örgütünün yönetim kadrosunu oluşturan ve yurt dışında  yaşadıkları bilinen teröristler, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan  kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "anayasal düzeni ortadan  kaldırmaya teşebbüs", "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve  Askeri Casusluk amacıyla temin", "dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle  dolandırıcılık" dahil pek çok suçtan sanık sıfatıyla aranıyor.
"Terörden arananlar" listesi kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri  olmak üzere 5 kategoriye ayrılırken, ihbarcılara ihbarda bulundukları isimlerin  kategorisine göre ödül verilecek. Bu kapsamda ihbarda bulunanlara kırmızı listede  yer alan isimler için 4 milyon liraya, mavi listedeki isimler için 1 buçuk milyon  liraya, yeşil listedekileri için 1 milyon liraya, turuncu listedekiler için 600  bin liraya, gri listedekiler için ise 300 bin liraya kadar ödül verilecek.
Bahse konu teröristlerin isimleri ve kategorileri  "www.terorarananlar.pol.tr" internet adresinde yer alıyor.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327