Dev yaratık müzede sergileniyor

Bilim insanları tarafından yakalanan dev yaratık Te Papa müzesinde sergileniyor.

Dev yaratık müzede sergileniyor

Görenleri hayrete düşüren ve ancak geniş bir küvette soğutularak muhafaza edilen dev yaratığın; dişi bir mürekkep balığı olduğu anlaşıldı.

Yeni Zellanda Te Papa müzesinde sergilenen dev mürekkep balığı tam 350 kilo. Müzede sekiz yıldan beri ilk kez bu kadar büyüklükte bir hayvan sergileniyor.

Organları olduğundan büyük görünüyor

Dr. Bolstad basın mensuplarına dev yaratığın yutağının bir insanın işaret parmağından daha geniş olmadığını ve suyun altında belli bir basınçta olmadığında organlarının olduğundan daha büyük göründüğü bilgisini verdi.

Yutağı beyninin içinden geçiyor

Uzaylı görünümündeki bu yaratığın, yutağı beyninin içinden geçerek sıvı şeklindeki yiyecekleri sindirmesini sağlıyor. Bu yiyecekler arasında 60 cm uzunluğunda bir Patagonya diş balığı da var. Koyu kırmızı renkteki mürekkep balığının nasıl bu kadar büyüdüğünün araştırılması için bilim adamları hayvandan bakteri ve organ örnekleri alıyor. Mürekkep dokungaçları ise 2.5 cm uzunluğunda.

Dev mürekkep balığı yaz aylarında San Aspring balıkçı teknesi tarafından Atlantik denizinde yakalanmış ve soğutulması için Yeni Zelanda’ya getirilmişti. 


Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327