Devlet sanatçısı hayatını kaybetti!

Muğla'nın Milas İlçesi'nde yaşayan Devlet Sanatçısı, söz yazarı ve bestekar 89 yaşındaki Nazmi Yükselen, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Devlet sanatçısı hayatını kaybetti!

Geçen yıl Kasım ayından beri İzan Özel Sağlık Hastanesi'nde safra kesesi ve karaciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören söz yazarı ve bestekar Nazmi Yükselen, bu sabah yaşamını yitirdi. Birçok türkü yazıp besteleyen, evli ve iki çocuk babası Nazmi Yükselen'in en göze çarpan çalışmalarından biri 'Ormancı' parçasını derlemesiydi. Milas'ın yetiştirdiği en büyük ses sanatçılarından biri olan ve Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı olarak onurlandırılan Nazmi Yükselen'in ölüm haberi, üzüntü yarattı. Nazmi Yükselen'in cenazesinin, yarın ilçedeki Kurşunlu Camii'nde öğlende kılınacak cenaze namazının ardından Milas Şehir Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi.

NAZMİ YÜKSELEN KİMDİR?

Nazmi Yükselen, 1926 yılında Milas'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Milas'ta tamamlayan Yükselen, 1948'de İstanbul'a askerlik yapmak üzere gitti. Sonrasında İstanbul Radyosu'nun açtığı ses yarışmasında başarılı olarak İstanbul Radyosu'nda çalışmaya başladı. 1950'de ilk plağını çıkaran Nazmi Yükselen, 'Bodrum Hakimi' ve 'Karaova Düğünü' adlı şarkıları yazıp besteledi. 'Ormancı', 'Şu Milas'ın İçinde Bir Gül Ben İdim' adlı türkülerini derleyen Nazmi Yükselen, TRT repertuvarına sundu. Nazmi Yükselen'in ismi, bir süre önce evinin olduğu caddeye verildi. 



Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327