Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, sanayi firmalarının ihracat kapasitesinin artması ve yapmayanların ise ihracata yönlendirilmesi amacıyla dış ticaret bilgilendirme seminerlerine önem verdiklerini belirterek, “Adana’nın ihracatı...

Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri
Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, sanayi firmalarının ihracat kapasitesinin artması ve yapmayanların ise ihracata yönlendirilmesi amacıyla dış ticaret bilgilendirme seminerlerine önem verdiklerini belirterek, “Adana’nın ihracatı üzerindeki ölü toprağını atmak için çaba gösteriyoruz” dedi.
Ekonomi Bakanlığı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve Adana Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri”nin açılışında konuşan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, köklü sanayi kültürüne ve zengin ekonomik potansiyele sahip Adana’nın 2 milyar dolarlık ihracat yapmasını yeterli görmediklerini, bu rakamın 5 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini bildirdi.
İhracatta önemli sorunlar bulunduğunu, özellikle KOBİ’lerin finansman, likidite ve haksız rekabet gibi önemli zorluklarla karşıya karşıya kaldığını vurgulayan Başkan Kıvanç, “Ülkemizin ve kentimizin bu tür bahanelerle vakit kaybedecek durumu yoktur. Bizler Adana ihracatının üzerindeki ölü toprağını atmak durumundayız. Ülke ve kent ihracatını çok daha ileriye taşımaya mecburuz” dedi.
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi öngörüldüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Bu hedefe ulaşmak amacıyla yıllık 150 milyar dolarlık ihracat 3 kat artırılmalıdır. Bunu başarabilmek için Türkiye’nin ihracatının yüzde 90’ından fazlasını gerçekleştiren sanayi kesiminde vakit geçirilmeden yatırım hamlesi gerçekleştirilmesi, Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık verilerek daha yüksek katma değerli ürün ihraç edilmesi gerekmektedir.”
Adana Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve firmaların dış ticaret elemanlarının ilgi gösterdiği seminerde, Ekonomi Bakanlığı’ndan İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Ayhan Bozkurt “İhracatta Sağlanan Destek Programları”, İhracatı Geliştirme Uzmanı Esin Şen “Ülke Masaları - Brezilya Pazarı Fırsatları”, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Talat Kaya ise “Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları” konularında bilgiler verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327