Disk Birleşik Metal-iş, Mess’in Teklifini Değerlendirdi

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Sekreteri Ünal Akkaya, 17 Ekim Cuma günü işveren sendikası MESS ile üçüncü görüşmesini gerçekleştirdiklerini belirterek, "Çağın koşullarıyla bağdaşmayan bir teklif" açıklamasını...

Disk Birleşik Metal-iş, Mess’in Teklifini Değerlendirdi
DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Sekreteri Ünal Akkaya, 17 Ekim Cuma günü işveren sendikası MESS ile üçüncü görüşmesini gerçekleştirdiklerini belirterek, "Çağın koşullarıyla bağdaşmayan bir teklif" açıklamasını yaptı.
“Teklif, sadece kazanılmış haklara saldırı değildir. İnsanlık onuruna aykırı, çağın koşullarına bağdaşmayan bir tekliftir” diyen Akkaya, “Aşağıdaki 4 şarta uyanlar devamsızlık yapmamış sayılacaktır. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle istirahat raporu alan işçiler, hastalık sebebiyle bir defada 20 günün üzerinde istirahat raporu alan işçiler, analık hali nedeniyle İş Kanunu hükümleri uyarınca doğum öncesi ve sonrası toplam 16 hafta (çoğul gebelikte toplam 18 hafta) çalışmayan kadın işçiler, işveren tarafından verilen izinleri kullanan işçiler. Burada kritik olan madde 20 günün altında istirahat alan işçilerdir, ki bu büyük bir çoğunluğu kapsamaktadır” ifadelerini kullandı.
Kapitalist sağlık sisteminin işçiyi bir an önce işe döndürecek biçimde, istirahat sürelerini kısa tutacak biçimde düzenlediğini belirten Akkaya, şunları söyledi:
“İşçilerin sık istirahat almalarının nedeni günlerinin (yolda geçen süreler de dahil edilirse ve uykuda geçen süreler düşülürse) yüzde 75’ini, yani dörtte üçünü geçirdikleri iş yerlerindeki ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma süreleridir. Dolayısıyla işçinin sağlığını bozan bizzat sermayedar sınıfın kendisi olmasına rağmen, sermayenin teklifi, ‘Sağlık bozuk da olsa çalış’ biçimindedir. İşçileri insani değerlerle değerlendirmeyenlere işçilerin insan onuruna yakışır iş ve ücret mücadelesi temelinde tepkilerini vakit geçirmeden ortaya koymaları gerekiyor. MESS hangi ücret teklifini verir ise versin kazanılmış haklarımıza yönelik teklifler geri çekilmedikçe bu sözleşme bitmeyecektir. Metal işçileri insanca çalışmak, insanca yaşamak istiyor. Bu çerçevede çalışma sürelerinin kısaltılmasını, çalışma süresinin içinde dinlenme molaları verilmesini ve yıllık izin sürelerinin uzatılmasını talep ediyorlar. İşçinin sağlığından devlet ve sermaye sorumlu olduğundan, SGK’nın ödemediği 2 günlük kesintinin işveren tarafından ödenmesini talep ediyorlar. Ücretlerden yapılan vergi kesintilerinin yüzde 15 ile sabitlenmesini talep ediyorlar. Birleşik Metal İş’in toplu sözleşme teklifi metal işçilerinin etrafında birleşip mücadele edebilecekleri tek tekliftir. Onları birleşmeye, mücadeleye, insan ve işçi onuruna sahip çıkmaya çağırıyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327