Diyarbakır'da LPG faciası!

Diyarbakır-Bingöl karayolunda LPG yüklü tanker, devrildikten sonra yayılan gazın sıkışması sonucu meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 67 kişi ise yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır-Bingöl karayolu Lice ilçesi Abalı köyü girişinde seyir halindeki LPG yüklü tanker devrildikten sonra patlama meydana geldi. Tankerde bulunan LPG gazının yayılmasının ardından sıkışan gaz büyük bir gürültü ile patlarken, patlamada alev toplarının etkisi yaklaşık 400 metre çevrede bulunan 2 yolcu otobüsü ile 2 ticari araca da sıçradı. Alev alan tankerin patlaması sonucu yoldan geçen iki yolcu otobüsü ile bazı araçlardaki 68 kişi yaralandı. Yaralı olarak hastanelere kaldırılanlardan 1'i yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, 67 kişinin ise tedavi altına alındığı belirtildi. Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi gönderildi. Ambulanslar yaralıları çevre il ve ilçe hastanelerine taşırken, Diyarbakır ve ilçelerinden giden itfaiye ekipleri ise LPG yüklü tankere müdahale ederek soğutma çalışmaları başlattı. Soğutma çalışmaları dolayısıyla Diyarbakır-Bingöl karayolunda geniş güvenlik önlemleri alındı. Askerin güvenlik önlemi aldığı karayolu çift şeritli olarak ulaşıma kapanırken, itfaiye ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

"MİLLETİ ÜZÜNTÜYE SEVK EDEN BİR KAZA YAŞANDI"

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, tüm milleti üzüntüye sevk eden bir kaza yaşandığını ve bu tür kazaların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. Valilik bünyesinde oluşturulan kriz masasında sabahlayan Vali Kıraç, ağır yaralı olan bir vatandaşın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini söyledi. Vali Kıraç, içinde ağır yaralıların da bulunduğu toplam 67 vatandaşın ise yaralı olarak kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altında tutulduğunu dile getirdi. Yaralılar Diyarbakır ve ilçeleri ile Batman ve Bingöl ile ilçelerinde bulunan hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı. Yaralılardan bazılarının ise Şanlıurfa'ya sevk edildiği bildirildi.

Patlama esnasında çıkan ses ve alevleri köyden fark ederek bölgeye geldiklerini söyleyen bir köylü, olay olur olmaz geldiklerini ancak askerin güvenlik gerekçesiyle köylülerin bölgeye girişine izin vermediğini söyledi.

"1 KİLOMETRELİK ALAN ALEV TOPUNA DÖNDÜ"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanı İ. Hakkı Bilici, sıkışan gazın patlaması sonucu yaklaşık 1 kilometrelik alanın tamamen alev topuna döndüğünü söyledi. Bilici, "Şunu belirtmek isterim 45 metreküplük bir hacime sahip 22 ton LPG gazının içinde bulunduğu bir tankerin devrilmesi 500 metreye yayılan bir gazın bir anda alev alması ile büyük bir tehlike atlattık. 1 litre LPG sıvı gazın dışarı çıkışı 270 kattır, yani yaklaşık 6 milyon litre gazın alana yayılması anlamına geliyor. Geniş bir alana yayıldı, yaklaşık 1 kilometrelik bir alan tamamen alev topuna döndü. İlk ekiplerimiz 12 dakika sonra olay yerine ulaştı. Sonraki ekipler de peyderpey ulaştı. Şu an her şey kontrol altında" dedi.

"KIYAMET KOPTU ZANNETTİM"

Görgü tanığı Emrullah Fırat, büyük bir patlama olduğunu ve bu patlama ile kıyametin koptuğunu zannettiğini söyledi. Otobüs içinde bulunan ve yara almadan kurtulan tek yolcu olan Fırat, "Arabanın içinde bir gaz kokusu vardı. Kaptana söyledik. Kaptan panik yapmamamız gerektiğini söyleyerek önümüzde bir LPG aracının devrildiğini söyledi ve yolcuları aşağı indirdi. Karşımıza beyaz bulutlar gibi duman çıktı ve üzerimize gelmeye başladı. Koşmaya başladık. Gazdan zehirlenecektik. Yaklaşık 20-30 metre koştuktan sonra kendimi çukura attım, o esnada büyük bir patlama oldu. Kıyamet koptu zannettim. Öyle bir patlama hayatım boyunca duymamıştım. O esnafa her taraf alev içindeydi. İnsanlar alevlerin içinden çıkıyordu" diye konuştu.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Olayın ardından bölgeye sevk edilen 12 itfaiye aracı yangını kontrol altına alırken, 4 itfaiye aracı ile tankerin soğutulması için çalışma başlatıldı. İtfaiye ekipleri soğutma çalışmalarının yapıldığı bölgeye kimseyi yaklaştırmazken, tanker içinde kalan LPG'nin yeniden bir patlamaya mahal vermeden boşaltılmasının sağlandığı bildirildi. Güvenlik güçleri çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, itfaiye ekipleri ise soğutma çalışmalarını sürdürüyor.


Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327