Doktor, kendisini bıçaklayan sanığı affetti

Diyarbakır'da geçen Mart ayında Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde görev başındayken bıçaklanan doktor 49 yaşındaki Şerif Turhan, kendisini bıçakla yaraladığı için 32 yıla kadar hapisle yargılanan sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi.

Doktor, kendisini bıçaklayan sanığı affetti

Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde 23 Mart günü meydana gelen olayda, doktor Şerif Turhanile güvenlik görevlisi 37 yaşındaki Mehmet Yıldız, hastanede sekreter olarak çalışan 28 yaşındaki B.A.'nın boşanmak üzere olduğu eşi Mert Ava'nın bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırıda doktor Şerif Turhan boynundan, güvenlik görevlisi Mehmet Yıldız ise elinden yaralandı. Doktor ve güvenlik görevlisi, aynı hastanedeki tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuştu. Olaydan sonra gözaltına alınıp tutuklanan Mert Ava hakkında 'Kasten öldürmeye teşebbüs' 'Saldırıda kullanmak amacıyla bıçak taşıma', 'Hakaret' ve 'Basit Yaralama' suçlarından 16'dan 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ava'nın yargılanmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

'MUAYENE OLMAK İSTEDİM, BELNİMLE İLGİLENMEDİ'

Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Mert Ava, hastane sekreter olarak çalışan eşi B.A. ve bıçakla yaralanan doktor Şerif Turhan katıldı. İfadesinde zaman zaman hastaneye eşini ziyarete gittiğini belirten Mert Ava kendini şöyle savundu:

"Olay günü, daha önce bacağımdan yaralanmış olmam nedeniyle Doktor Şerif Turhan'a muayene olmak istedim. Kendisine sıkıntımı anlattım. Benimle ilgilenmedi. Bana gülerek eşimle bazı sıkıntılarım olduğunu söyledi. Ben de bunun kendisini ilgilendirmediğini söyledim. Bunun üzerine beni göğsümden iterek boğazıma sarıldı. Ben de sürekli üzerimde taşıdığım bıçağı omzuna vurdum. Önce yüzüne geldiğini sandım. Kanları görünce olay yerinden uzaklaştım. Ben vurduğumda doktorun hayati tehlike geçirecek bir durumu yoktu."

'RÖNTGEN YAZMAYA ÇALIŞIRKEN BIÇAKLA SALDIRDI'

Duruşmada söz hakkı verilen Doktor Şerif Turhan ise sanıktan şikayetçi olmadığını belirterek şunları söyledi: "Olay günü poliklinikte oturuyordum. Mert Ava yanıma geldi ve bir yıl önce silahla yaralandığını söyledi. Ben ona röntgen yazmaya uğraşırken, sanık bıçağı alarak vücudumun çeşitli yerlerine vurdu. Sol kol ve boğazımdan beni yaraladı. Olaydan önce sanığa yönelik hakaret içerikli veya alaycı bir söylemim olmadı. Kendisi bir sebep yokken bana saldırdı. Sanıkla husumetim yoktur. Kendisi daha önce bizim hastanede çalışıyordu. Berna'nın eşi olmasından dolayı tanıyorum. Şikayetçi değilim."

SANIĞIN AVUKAT AĞABEYİ ÖZÜR DİLEDİ

Duruşmada söz alan ve aynı zamanda sanığın ağabeyi olan avukat Muzaffer Ava ise şöyle konuştu: "Karşı tarafla akraba çıktık. Nasıl savunma yapacağımı bilmiyorum. Medyanın bu olaya etkisi nedeniyle iddaname böyle hazırlanmış. Müvekkil benim kardeşimdir. Aylardır evine gitmemiştir. Arada husumet olmadığı açıktır. Bu yaralama eylemidir. Eyleme devam etme imkanı varken etmemiş. Doktor bey şikayetinden vazgeçmiştir. Olay sadece kasten yaralamadır. Eyleminden dolayı özür diliyoruz."  İfadelerin ardından sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327