DON PEKMEZİ DE VURDU

Soğuk hava ve don pekmezi de vurdu. Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Ormanbağı köyünde üretilen ünlü İskablo pekmezinin yapımında kullanılan üzüm rekoltesinin düşmesi, üreticileri mağdur etti. 15 yıldır pekmez üreten Medeni Görenti,...

DON PEKMEZİ DE VURDU
Soğuk hava ve don pekmezi de vurdu. Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Ormanbağı köyünde üretilen ünlü İskablo pekmezinin yapımında kullanılan üzüm rekoltesinin düşmesi, üreticileri mağdur etti. 15 yıldır pekmez üreten Medeni Görenti, talebi karşılayamadıklarını söyledi.
Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Ormanbağı köyünün ünlü İskambo pekmezinin yapımında kullanılan üzüm rekoltesinin, yaşanan soğuk hava ve don nedeniyle yüzde 80 dolayında düşmesi üreticileri mağdur etti. Üzümün ezilerek kaynatılması ile elde edilen şıra karışımıyla üretilen İskambo pekmezinin bölgeye özgü tadından yoğun talep gördüğünü belirten 15 yıldır pekmez üreticisi Medeni Görenti, ülke genelinde üne sahip İskambo pekmezinin yapımında kullanılan üzüm rekoltesinin düşmesi nedeniyle talepleri karşılanmakta güçlük çekildiğini söyledi. Görenti, “Ormanbağı köyünde üretilen ve köyün adıyla tanınan İskambo üzüm pekmezi, ilimizde ve özellikle Siirtlilerden yoğun yaşadığı İstanbul, Ankara, Mersin, Bursa ve Yalova gibi şehirlerden büyük talep görüyor. Her yıl ortama 400 ile 500 ton arasında pekmezlik üzümün işlenmesi sonucu 130 ile 150 ton dolayında pekmez elde ediliyor. Ancak 30 Mart 2014 tarihinde yaşanan soğuk hava ve don nedeniyle pekmez üretimi 30 tona kadar düştü. İl dışında yaşayan Siirtlilerin talepleri bu yıl karşılayamadık” dedi.
Öte yandan, geçen sene kilogramı 7 lira olan pekmezin fiyatı, düşen üretimle 17 liraya kadar yükseldi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327