Dr. Koç’tan Ruh Sağlığı Günü Açıklaması

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle, Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç ruh sağlığı konusunda bilgilendirmede bulundu.Sağlığın ruhsal, bedensel ve sosyal olarak tam bir iyilik hali olarak tanımlandığını ifade eden Bartın...

Dr. Koç’tan Ruh Sağlığı Günü Açıklaması
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle, Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç ruh sağlığı konusunda bilgilendirmede bulundu.
Sağlığın ruhsal, bedensel ve sosyal olarak tam bir iyilik hali olarak tanımlandığını ifade eden Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, “Ruh sağlığı, hayat kalitesinin temelidir. Ruh sağlığının korunması hem bireylerin yaşam kalitesini arttırır hem de sosyal bütünleşmeyi ve toplumsal uyumu artırır. Ruhsal hastalıklar nedeniyle damgalanma, ayrımcılık, işsizlik ve genel sağlık hizmetinden yeterli yararlanamamak ruh sağlığı alanında yaşanan önemli sorunlardandır. Ağır ruhsal bozukluğu olan kişilerin uzun süre ruh sağlığı hastanelerinde tutulması yaklaşımını ifade eden depo hastane anlayışı, bu hastaların toplumdan daha da uzaklaşmasına, sosyal ve mesleki becerilerinin azalmasına, sonuç olarak damgalanmalarına ve dışlanmalarına neden olmaktadır. Toplumla yeterince ilişki kuramayan, yaşamlarını sürdürecek sosyal beceri ve mesleki uğraşılardan yoksun kalan bu hastalar, hem ailelerine ve hem de topluma büyük yükler getirmektedir. Hastaların tekrar tekrar hastaneye yatarak toplumdan uzaklaşmalarının, işlevselliklerindeki azalmanın önüne geçilmesi amacıyla hastanın evinde, mahallesinde veya işyerinde temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamayı, sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirmeyi ve gerekli destek sistemlerini devreye sokmayı, kısacası toplum içinde tedavi hedefleyen Toplum Temelli Ruh Sağlığı anlayışının ülkemizde hızla geliştirilip yaygınlaştırılmaktadır. Ruh sağlığı eylem planında önemle vurgulanan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) kendisine bağlanmış coğrafi bölgedeki ağır ruhsal rahatsızlığı olan hastaların ve ailelerin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği, rehabilitasyon, psiko-eğitim, iş-uğraş terapisi, grup veya bireysel terapi gibi yöntemlerin kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılmasını hedefleyen, psikiyatri klinikleri ile ilişki içinde çalışan ve gerektiğinde mobilize ekiple hastanın yaşadığı yerde takibini yapan birimlerdir. Merkezin ekibi ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, iş uğraşı terapisti yada usta öğretici, tıbbi sekreter, idari ve teknik personelden oluşmaktadır. Çoğumuz psikolojik veya ruhsal rahatsızlıklarımız olduğunu hissettiğimiz halde, hekime bu tür şikayetlerle başvurmaktan imtina ederiz. Halbuki insanoğlu içinde bulunduğumuz hayat şartları ve bunun beraberinde getirdiği yoğun stres sebebiyle zaman zaman psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir, bu çekinilecek ve yadırganacak bir durum değildir. Gecikmeden ve zamanında destek alınması sorunun büyümesine engel olacaktır" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327