Dünya Japon vekilin bu özrünü konuşuyor

Meclis toplantısı sırasında meslektaşına “Acele et ve artık evlen” sözleriyle saldırıda bulunan milletvekili Akihiro Suzuki, Şiomura’dan özür diledi.

Dünya Japon vekilin bu özrünü konuşuyor

Geçen Çarşamba Japonya meclisinde Ayaka Şiomura’ya “Acele et ve artık evlen” sözleriyle saldırıda bulunan Japon milletvekili Akihiro Suzuki, Şiomura’dan özür diledi. Suzuki’nin sözleri Japonya kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.


ÖNCE HAKARET SONRA ÖZÜR 

BBC Türkçe’nin haberine göre, Hükümetteki Liberal Demokrat Parti vekillerinden Suzuki, gazetecilerin önünde Şiomura’dan eğilerek özür diledi ve “Kendisine hakaret etme niyeti olmadığını” söyledi.
 
“Bazı kadınlar evlenmek istediği halde evlenemiyor, çocuk sahibi olmak istediği halde olamıyor. Bu insanları düşünmeksizin konuştum. Böyle bir sorun çıkardığım için samimiyetle özür dilerim.”
 
Şiomura, özrü olumlu bulduğunu ancak Suzuki’nin bunun için biraz geç kaldığı açıklamasında bulundu.
 
Öte yandan Japonya hükümeti kadınların iş hayatına katılımını artırmak için bazı projeleri açıklayamaya hazırlandığı belirtiliyor.
 
Japonya’daki kadınların işe katılım oranı oldukça düşük. Ülke, bu konuda gelişmiş ülkeler arasında son sırada yer alıyor.
 
Reuters
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327