banner333

Dünyaca ünlü plajlar simsiyah! İşletmelerin hepsi kapalı...

Atina sahilleri petrolle kaplandı. Kentin güneyindeki sahiller, batan bir gemiden sızan petrol sebebiyle siyaha boyanırken, bazı plaj ve işletmeler de geçici süreyle kapatıldı.

Dünyaca ünlü plajlar simsiyah! İşletmelerin hepsi kapalı...

Atina'da bir yük gemisinin batması sonucu yakıt deposundan sızarak  denize karışan petrol, kentin güney kıyılarını kapladı.

Çevre felaketinden etkilenen sahil semtleri Alimos ve Glifada  arasındaki bazı ünlü plaj ve işletmeler de geçici süreyle kapatıldı.

Söz konusu sahil bölgesinde görevliler ve gönüllülerce temizlik  çalışması başlatılırken, belediye yetkilileri de bölgeye uyarı levhaları astı.

Atina-Makedonya Haber Ajansına konuşan Yunanistan Denizcilik Bakanı  Panagiotis Kouroumplis, bölgede büyük bir temizlik çalışması sürdürüldüğünü  belirterek, "Yaklaşık 20-25 gün içinde tüm sahiller tamamen petrolden  temizlenecek." dedi.

Ülkenin en büyük limanı Pire açıklarında, 2 bin 200 ton mazot ve 370  ton gaz yağı taşıyan "Aghia Zoni II" adlı gemi, hafta sonu henüz sebebi  bilinmeyen bir şekilde su almaya başlayarak batmıştı.

Batan gemiden sızan yakıt, hava şartlarının da etkisiyle Saronik  Körfezi'ne yayılarak, başta Salamina Adası olmak üzere bölgeyi etkisi altına  almıştı.

Pire yakınlarındaki Salamina Adası'nda yaklaşık 2,5 kilometre  uzunluğunda kıyı şeridi petrolle kaplanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327