Dünyadan Suudi Arabistan'a tepki yağdı

Riyad yönetiminin üçü çocuk 37 mahkumu birden idam etmesi üzerine BM yetkilisi Bachelet, "Suudi Arabistan'ın altı şehrindeki bu şok edici kitlesel infazları şiddetle kınıyorum. İdam edilenlerin en az üçünün ceza aldıkları sırada reşit olmaması özellikle çılgınca" dedi. Avrupa Birliği ise, "AB kesin bir şekilde, her koşul ve durumda idam cezasına karşı çıkıyor" açıklamasını yaptı.

Dünyadan Suudi Arabistan'a tepki yağdı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri  Michelle Bachelet, BM'nin tüm adil yargılama çağrılarına rağmen dün 37 kişiyi  idam etmesini şiddetle kınadı. 

Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, elde ettikleri mevcut bilgilere  göre, hükümet karşıtı protestolara katıldıkları gerekçesiyle ölüm cezasına  çarptırılanların üçünün reşit olmadığına dikkat çekti.

Dün idam edilen 37 erkeğin çoğunluğunun ülkedeki Şii Müslüman  azınlığın mensubu olduklarını ifade eden Bachelet, pek çok BM insan hakları  uzmanının idamlara karşı Suudi makamları uyardığını anımsattı.

Bachelet, "BM Çocuk Hakları Komitesi, çok sayıda BM özel raportörü ve  diğerlerinin dile getirdiği ciddi endişelere rağmen, Suudi Arabistan'ın altı  şehrindeki bu şoke edici kitlesel infazları şiddetle kınıyorum." ifadesini  kullandı.

"İdam edilenlerin en az üçünün ceza aldıkları sırada reşit olmaması  özellikle çılgınca." değerlendirmesinde bulunan Bachelet, Suudi Arabistan'a  terörle mücadele yasasını derhal gözden geçirme ve reşit olmayanlara idam cezası  uygulanmaması için yasayı değiştirme çağrısında bulundu.

Bachelet, yargılama sürecindeki eksiklikler, adil yargılamanın garanti  edilememesi ve kurbanların ifadelerinin işkence altında alındığı gibi iddialardan  dolayı BM'nin Suudi Arabistan'ı defalarca uyardığına işaret etti.

İdam edilen erkeklerden birinin cesedinin "halka sergilenmesine" de  tepki gösteren Bachelet, bu ülkeyi uluslararası insan haklarına riayet etmeye  davet etti.

Avrupa Birliği (AB) ise, uluslararası örgütün 'kesin bir şekilde' ve her koşulda idam cezasına karşı olduğunu vurguladı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica  Mogherini'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, idamların ülkedeki olumsuz eğilimin giderek arttığını gösterdiği kaydedildi.

Toplu infazların adil yargılama sürecine gölge düşürdüğü ifade edilen  açıklamada, idam edilen kişilerin kimliklerinin aynı zamanda ülkede mezhepçi  gerginliği tetikleme potansiyeli taşıdığına dikkati çekildi.

Açıklamada, "AB kesin bir şekilde, her koşul ve durumda idam cezasına  karşı çıkıyor. Acımasız ve insanlık dışı bu cezanın caydırıcı etkisi olduğunu  düşünmüyor." ifadeleri kullanıldı.

Yaşları ve isimlerine dair bilgi verilmemişti

Suudi Arabistan'da terör örgütü kurmak ve düşmanla iş birliği yapmak  suçlamasıyla dün 37 kişinin idam edildiği bildirilmişti.

Suudi Arabistan resmi ajansında (SPA) dün yayımlanan haberde, Riyad,  Mekke, Medine, Eş-Şarkiye, El-Kasim ve Asir kentlerinde "terör örgütü kurmak,  polis karakollarına saldırmak, güvenlik güçlerini öldürmek, düşman taraflarla iş  birliği yapmakla" suçlanan 37 kişinin idam edildiği bildirilmişti.

İdamların, Temyiz Mahkemesi ve Yargıtaydan onay alındıktan sonra  Kraliyet emriyle infaz edildiği belirtilmişti.

Haberde, idam edilenlerin yaşları ve isimlerine dair bilgi  verilmezken, tamamının Suudi Arabistan vatandaşı olduğu kaydedilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327