Edirne Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak

Edirne Uzunköprü SS. Balabanköy tarafından hazırlanan ’Güneşin Suya Dokunuşu’ projesi Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından kabul edildi.TRAKYAKA’nın 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında destekleyeceği ’Güneşin Suya...

Edirne Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak
Edirne Uzunköprü SS. Balabanköy tarafından hazırlanan ’Güneşin Suya Dokunuşu’ projesi Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından kabul edildi.
TRAKYAKA’nın 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında destekleyeceği ’Güneşin Suya Dokunuşu’ projesinin uygulama sözleşmesi Tekirdağ’da imzalandı. SS. Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan proje, Küçük Ölçekli Altyapı programı kapsamında desteklenecek.
’Güneşin Suya Dokunuşu’ projesi ile sulama için gerekli olan enerjinin güneş enerjisinden elektrik üretimi ile karşılanmasıyla çiftçilerin karlılığının arttırılması ve verimliliklerinin yükseltilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında mevcut pompaların teknolojisinin yenilenerek elektrik tüketiminde yüzde 40’lık düşüş sağlanacağı kaydedildi. 100 Kilowatt kapasiteli güneş enerjisinden elektrik üretim tesisinin de kurulmasıyla beraber bölge çiftçisinin dekar başına sulama maliyetinin düşürülmesi planlanıyor.
Uygulama süresi bir yıl olan 523 bin 808 TL bütçeli projenin bütçesinin yüzde 339 bin 905 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327