Eğitim-iş Yeni Eğitim Öğretim Yılını Değerlendirdi

Eğitim-İş Eskişehir Şube Başkanı Ebru Sungar, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı öncesi açıklamalarda bulundu.Sungar, 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde kamu hizmetlerinde, özellikle eğitim alanında piyasa merkezli bir ‘işletmecilik’...

Eğitim-iş Yeni Eğitim Öğretim Yılını Değerlendirdi
Eğitim-İş Eskişehir Şube Başkanı Ebru Sungar, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı öncesi açıklamalarda bulundu.
Sungar, 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde kamu hizmetlerinde, özellikle eğitim alanında piyasa merkezli bir ‘işletmecilik’ anlayışının yerleştirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Sungar, “AKP hükümeti, kamusal eğitim alanını daha da daraltmakta, özel öğretimin doğrudan desteklenmesi doğrultusunda ciddi adımlar atmaktadır. Yıllardır bir taraftan devlet okullarında eğitimin niteliğini bilinçli olarak düşüren, özel öğretimi özendirmek için özel okulları doğrudan kamu kaynaklarıyla destekleyen kamusal eğitime ve okullara yeterli bütçe ayrılması ile ilgili talepler gündeme geldiğinde ‘kaynak yok’ bahanesini ileri süren siyasi iktidar adeta halkımızla alay etmektedir” dedi.
Karşı karşıya oldukları sorunları da sıralayan Sungar, şöyle devam etti:
“Okul öncesi eğitimde olması gereken 72 ay öncesi çocukları hala ilkokula kayıtlarının yapılması bu durumdaki tüm eğitim yaşantısını olumsuz etkileyecektir. Okullarda fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri sürmekte, kalabalık sınıflar olmak üzere çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Okul dönüşleri sırasında fiziki olarak en donanımla okullar imam hatibe dönüştürülmüş, binlerce öğrenci mağdur edilmiştir. 4+4+4 sonrasında taşımalı eğitim ve ikili eğitim sorunu artarak devam etmektedir. Yönetici atamalarında yeniden getirilen sözlü sınav üzerinden belirlenen eğitim yöneticilerinin yandaş sendika üyelerine verilen sözlü notlar üzerinden ‘siyasi atama’ yoluyla belirlenmesi, torba yasasıyla aday öğretmenlerin asaleten atanması için sözlü sınava tabi tutulacak olması, tıpkı yönetici atamalarında olduğu gibi öğretmen atamalarında da siyasi referansların dikkate alınacağının göstergesidir. Torba yasada yer alan bir değer düzenleme ise öğretmenlere il içi ve il dışı zorunlu rotasyon düzenlemesidir. Öğretmen açıkları ücretli öğretmenlerle karşı karşılanmaya çalışacaktır. Eğitim, insan yetiştirme ve ülkenin geleceğini şekillendirme işidir. Eğitim temel bir insan hakkıdır.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327