Eğitim-sen’den Kobani Açıklaması

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Bingöl Şubesi, Kobani’deki IŞİD saldırılarını protesto etmek için greve giderek iş bırakma eylemi yaptı.Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen Merkez...

Eğitim-sen’den Kobani Açıklaması
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Bingöl Şubesi, Kobani’deki IŞİD saldırılarını protesto etmek için greve giderek iş bırakma eylemi yaptı.
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen Merkez Yürütme Kurulu, IŞİD’in Kobani’deki saldırılarına karşı 8-9 Ekim’de iş bırakılacağını duyurdu. İş bırakma kararı çerçevesinde dün sokağa dökülen Eğitim-Sen Bingöl Şubesi üyeleri, Kobani’de yaşananlara tepki gösterdi. Şube önünde bir araya gelen üyeler, sloganlar eşliğinde Dörtyol Saat Kulesi önüne kadar yürüyüp, oturma eylemi ve basın açıklaması yaptı. Eğitim-Sen Bingöl Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Çağdaş Altınsu, uluslararası emperyalist güçlerin Ortadoğu’ya ilişkin planlarının maşası olarak devreye soktukları IŞİD’in başta Irak ve Suriye olmak üzere girdiği topraklara ölüm saçmaya devam ettiğini, Kürt, Türkmen, Yezidi, Arap ve Alevi binlerce insanı katledip, yaşam alanlarından kopardığını söyledi.
"KOBANİ BUGÜN ATEŞ ALTINDADIR"
IŞİD’in günlerdir ağır silahlarla saldırdığı, mahallerine kadar girdiği Kobani’de yeni bir soykırıma imza atmaya hazırlandığını ifade eden Altınsu, "Bugün Kobani’de Kürt halkıyla beraber bütün halklar ve tüm insanlık yaşam ve onur mücadelesiyle karşı karşıyadır. Kendi ilkel anlayışı dışında kalan herkesi acımasızca katleden IŞİD, insanlığın ortak değerlerine, yaşam hakkına, kadının özgürleşmesine, çoğulcu yaşam hakkına kendi geleceğini belirleme iradesine saldırmaktadır. Kobani halkı bu katliamlara ve bu barbar çeteye tam 25 gündür direnerek, sürdürdüğü bu insanlık direnişine tüm insanlığı çağırmaktadır" dedi.
SAVAŞI DURDURALIM ÇAĞRISI
Türkiye geneli devam eden Kobani eylemlerinde 22 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Altınsu, kamu emekçileri olarak savaşı durdurma çağrısında bulunduklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Yeni Roboskiler, Şengaller, Sivaslar yaşanmasın. ’İnsanlığa ses veriyoruz, savaşı durduralım’ şiarı ile grevdeyiz. ‘Bir savaşta sadece insanlar ölmez, insanlık da ölür. Sessizlik saf tutmaktır, bizim safımız insanlıktır’ ilkesinden hareketle, tüm emek ve meslek örgütlerini, demokrasi güçlerini, emekçileri ve tüm yurttaşlarımızı özgür, demokratik ve barış içinde bir geleceği bugünden kurmak adına mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327