Eğitim Sen’li Kadınlar ’tecavüz Ve Şiddeti’ Protesto Etti

Eğitim Sen Mersin Şubesi’ne üye kadınlar, kadına karşı şiddeti ve tecavüzü protesto etti.Eğitim Sen Mersin Şubesi’nde bir araya gelen kadınlar, tecavüz ve şiddete tepki gösterdiler. Burada kadınlar adına açıklama yapan Eğitim Sen...

Eğitim Sen’li Kadınlar ’tecavüz Ve Şiddeti’ Protesto Etti
Eğitim Sen Mersin Şubesi’ne üye kadınlar, kadına karşı şiddeti ve tecavüzü protesto etti.
Eğitim Sen Mersin Şubesi’nde bir araya gelen kadınlar, tecavüz ve şiddete tepki gösterdiler. Burada kadınlar adına açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şube Kadın Sekreteri Aynur Şahin, bu utanç ve acı verici durumun eğitimle de ilgisi olduğunu düşündüklerini söyledi. Kadınların ve erkeklerin bir arada yaşamasını zorlaştıran ideolojik yaklaşımların şiddet, taciz ve tecavüz olaylarını artırdığını belirten Şahin, "2012 yılının Mart ayında 14 yaşındaki E.A.’ya Dikili’de önce babasının arkadaşı A.K. tecavüz etti. Yardım istemek için durumu anlattığı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni R.K. öğrencisini koruyacağı yerde bir dernek binasına götürüp tecavüz etti. Olayın duyulmasının ardından E.A. babasıyla birlikte Dikili Cumhuriyet Savcılığı’na giderek şikayetçi oldu. A.K. ve R.K. ise ifadelerinde haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Bu kişilerle ilgili herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadı. Bir gece dahi gözaltına alınmadılar. Verdikleri indirimli cezalardır bu adamları cesaretlendiren. Bu davanın sanıklarından A.K. savcının talebine rağmen bir gün bile tutuklu kalmadığı için, mağdur E.A.’yı geçen hafta sanal alemde taciz etme cüretini gösterebildi. Yaptıkları yanlarına kar kalanlar, yeni aymazlıklara yol alıyorlar. Haklarında açılan davanın beşinci duruşması bugün görülmektedir" diye konuştu.
Pek çok örneğinin mevcut olduğu bu davaların artık skandallara dönüşmesini istemediklerini vurgulayan Şahin, "Adalet istiyoruz. Çünkü bu davada da en yakınındakilerin tecavüzüne uğrayan çocuk, defalarca tecavüzcüleriyle yüz yüze bırakılmış, olay defalarca anlattırılmış ve dinlemek zorunda bırakılmıştır. Bu yeniden yeniden tecavüze uğramaktır. Sanıkların tutuklu yargılanması talebi reddedilmiş, baro ve sendikamız Eğitim-Sen’in müdahillik talepleri reddedilmiştir. Erkek egemen devlet aklının yanındaki bu tezahürüne kadınlar olarak itiraz ediyoruz. Gerçek adaletin yaşam bulmasını istiyoruz. Kadın katillerinin, tecavüzcülerin, tacizcilerin en ağır cezaları almaları için yasal düzenleme ve uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğine dair talebimizi bir kez daha haykırıyoruz. Eğitim kurumlarında yaşanan istismar, taciz ya da şiddete hiçbir zaman seyirci kalmadık, tahammül etmedik. Çocuklarımızın bedenleri üzerinde oynanan hiçbir oyuna müsaade etmeyeceğiz. Adalet talebimizin yerini bulması ve öğrencimiz E.A.’nın daha fazla mağdur edilmemesi için herkesi çocuk istismarına karşı çıkmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327