İşte TEOG'un yerine gelen yeni sistem

Yüzbinlence öğrenci ve veli TEOG'un yerine getirilecek yeni sistemi bekliyordu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemi açıklıyor. Yılmaz, "Mahalli yerleştirme sistemi getirdik. Öğrencilerin yüzde 90'ı adresine yakın okullara gidecek. Geri kalan yüzde 10'luk kısım için ise bir sınav yapılacak. İsteyen bu sınava girecek.Bu sınav haziran ayında yapılacak"dedi.

İşte TEOG'un yerine gelen yeni sistem

Anadolu Ajansı Editör Masası'na katılan Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG'un yerine getirilen yeni sistemi açıklıyor. 

Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları:

Yeni sistem tamamlandı. Mevcut sistem bu ana kadar gelenlerin en iyisiydi. Peki neden değiştirildi? Bu sınav yarışının okul dışı kaynaklara öğrenciyi yönlendirdiği şeklinde algı var. Bizler vatandaşlarımızından velilerimizden her ne şikayet gelirse dikkate almak zorundayız. Herkes bu eksiklerden mutabık. 

İŞTE TEOG'UN YERİNE GELEN SİSTEMİN ADI

TEOG'un yerin stresi kaldıracak, basit bir sistem getirelim. Bizim sistemimiz şu: Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ni getirdik. Öğrenciler edresine  en yakın okula yerleştirilecek. 1 milyon 200 bin öğrenci bu sisteme tabi  olarak yerleştirilecek. 

Bizim getirdiğimiz bu sistemde de evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Ortaokulla lise arasında bir bağı kurmuş oluyoruz. Bu yüzde 90'un üzerindeki öğrenciler için. Akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu okulun başarı yüzdesini yükseltecek. Sınıfınızda bir başarılı öğrenci varsa, o arkasından birçok öğrenciyi de sürükleyecektir. Akadamik seviyesi farklı öğrencileri aynı sınıfta tutarak genel başarıyı artıracağız.

Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir. Bunun için bizim bütün liselerimizi fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullar ayarına çıkarmamız lazım.

YÜZDE 10 İÇİN SINAVA YAPILACAK 

Yüzde 90'ı adresine yakın okullara gidicek. Geri kalan yüzde 10'luk kısım için ise bir sınav yapılacak. İsteyen bu sınava girecek. 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327