Ekonomik güven endeksinde son durum

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi, Ekim ayında yüzde 13.0 artarak, Eylül ayında indiği tarihinin en düşük düzeyinden döndü.

Ekonomik güven endeksinde son durum
Türkiye İstatistik Kurumu’nun ( TÜİK) verilerine göre Ekim’de 81.48 değerine yükselen ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), perakende ticaret sektörü ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksi siyasi belirsizlik, güvenlik endişeleri ve liradaki değer kaybı nedeniyle Eylül ayında 72.1’e gerileyerek TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri en düşük değeri almıştı.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Endeks, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olarak kabul ediliyor. 
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327