El Nusra terör örgütü listesinden çıkarıldı

Hükümet, El Nusra'yı terör listesinden çıkardı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kararla, El Nusra ve bağlı örgütler terör listesinden çıkarıldı.

El Nusra terör örgütü listesinden çıkarıldı
Bakanlar Kurulu El Nusra ve bağlı örgütlerin terör listesinden çıkarılmasına dönük kararı, 16 Haziran günü yapılan toplantıda aldı.

Hükümet kararına ekli 2 sayılı listedeki güncellemede, Al-Nusrah Front, Jabhet al-Nusrah, Jabhet al-Nusrah, The Victory Front adlı örgütlere yer verilmedi.

IŞİD YİNE SON SIRADA

Eski listenin son sırasındaki Islamic State in Iraq and the Levant (Irak Şam İslam Devleti - IŞİD) yeni listenin de son sırasında yer aldı.

EL NUSRA HAKKINDA

El Nusra, Eylül 2011 tarihinde Suriye'de kurulan Sünni İslam yanlısı İslamcı mücahit bir silahlı grup. Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ülke tarafından da terör örgütü listesine alındı

Suriye'deki en büyük üçüncü silahlı grup. Nisan 2013'te El Kaide'ye bağlılığını açıkladı. Grubun 5000 civarında militanı olduğu biliniyor. Amaçları Beşşar Esad'ı devirmek ve bu yolla kendi ideolojilerini uygulamak ve yaymak.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamalarına göre, EL-NUSRA militanları Suriye'nin kuzeyinde 120'si çocuk olmak üzere 450 Kürt sivili öldürdü.
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327