Elde kalan kurbanlıkları devlet alacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den satılmayan kurbanlıklara ilişkin açıklama geldi. Pakdemirli, üreticilerin elinde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını belirtti.

Elde kalan kurbanlıkları devlet alacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizin mağdur edilmeyeceğini ve Et ve Süt Kurumu'nın (ESK) elde kalan hayvanları alacağını belirtti.

Pakdemirli açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

''Bu sene 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığımız var. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız.

Canlı ağırlık tartımlarından yüz 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kg ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı,19 TL olarak;

Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kg arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 TL olarak;

II. ve III. kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, Kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır." 

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeksizin tokluların canlı kilogramını 17 TL'den  alınacağını belirten Bakan Pakdemirli, alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirtti. 

Pakdemirli "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, Tarım İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327