Emeklinin çifte zam formülü!

Emeklilerin öteden beri talep ettiği banka promosyonlarının ödenmesi aynen intibakta olduğu gibi mahkeme kararı ile gerçekleşecek. İntibak davasında alınan yol promosyon için de umut oluyor. Her iki konuda da çıkacak olumlu karar emekli maaşlarını artıracak.

Emeklinin çifte zam formülü!

Emekliler son dönemde iki konuya kilitlendi. Birisi 2000 yılından sonra emekli olanlar için çıkartılacak intibak yasası. Diğeri ise maaşların yatırıldığı bankaların ödeyeceği promosyon paraları. İki konuda da yapılan girişimler sonuçsuz kalınca konu mahkemelere intikal etti. Özellikle intibak konusunda açılan iki davada önemli bir yol kat edildi. Hatta Elazığ'da açılan bir davada 'yanlış hesaplanan emekli maaşı' için 37 bin liralıkbir talep oluşması da emeklileri sevindirdi. İntibak davalarındaki bu gelişmeler yeni açılan promosyon davası için de umut oldu. Her iki girişim de olumlu sonuçlandığında, emekli maaşlarında artışa yol açacak. İntibakta 355 lirayı bulan bir zam söz konusu olabilecek. Promosyonda ise ortalama 900 lirayı bulan ödemeler gündeme gelebilecek

BİLİRKİŞİDEN OLUMLU RAPOR

Emeklilerin intibak konusunda açtığı iki dava bulunuyor. Her iki davada da özellikle bilirkişi raporlarının emeklilere intibak uygulanması yönünde çıkması milyonlarca insanı sevindiriyor. Son olarak Ankara 3'üncü İş Mahkemesi'nde görülen davada bilirkişi intibak taleplerini haklı bulmuştu. Bu yönde açılan diğer dava da yine Ankara'da görülmeye devam ediyor.

355 LİRA ARTIŞ OLDU

İntibak konusunda yapılacak bir düzenleme emeklilerin maaşında artış anlamına geliyor. Daha önce 2000 yılı öncesi işçi emeklilerinin maaşında20 lira ile 355 lira arasında değişen miktarlarda artışlar yaşanmıştı. Benzer bir düzeltme daha sonra emekli olanlar içinde geçerli olabilecek. Bu noktada açılan davalarda sadece işçi değil Bağ-Kur emeklilerinin de intibaktan yararlanması talep ediliyor. Emeklilerin talep ettiği diğer bir konu ise banka promosyonları. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile banka yöneticileri arasında görüşmeler yapılmış ve kamu bankaları çok küçük rakamlar önermişti. Oysa her yıl emekliler için 120 milyar liradan fazla para bankalara yatırılıyor. Bankalar bu paraları işleterek kazanıyor ama emeklilerin hakkını ödemiyor. Özel bankalar ise çeşitli reklamlarla emeklinin maaşını kendilerinden alması için yarışıyor. Bununla ilgili dava da açıldı. Dava sonuçlandığında emeklilerin maaşlarını ödeyen bankalar promosyon vermek zorunda kalacak. Bu miktar 900 lirayı bulabilecek

900 LiRAYI GEÇECEK

Promosyonda olumlu bir gelişme olursa emekliler için ek bir gelir oluşacak. Promosyon kamu kurumlarında anlaşılan dönem için memurların brüt maaşlarının üçte ikisi şeklinde oluyor. Emekliler için bu sistem uygulandığında banka ile anlaşılan dönem için ortalama bin 500 liralık bir emekli maaşı için 900 lira ödenmesi gerekecek. Maaşı yüksek olanlarda bu rakam daha da artacak. Açılan davada geriye dönük ödemede talep edilmesi önem kazanıyor. Emeklilerin toplu para alması da gündeme gelecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327