Erdoğan'dan 'Ayasofya' cevabı

Başbakan Erdoğan, Ortaköy Camii'nin açılış töreninde bazı vatandaşların "Ayasofya" diye bağırması üzerine "Yan tarafında Sultanahmet'i bir dolduralım bakalım. Sonra gerisi gelir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cuma namazının ardından restorasyonu tamamlanan Ortaköy Camii'nin açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmasında, "Çok ciddi bir güçlendirme çalışması yapıldı, yanında tezyinattaki sıkıntıları aşma çabası yapıldı, bazı eksikliklerinde giderilmesi ile Büyük Mecidiye Camii bugün itibari ile hizmete başladı. Sultan Abdülmecid'in ruhuna Fatiha'lar göndereceğiz. Onlar eserleri ile kalıcı oldular" dedi.


"ECDAD İŞİ EHLİNE VERMİŞ"
Allahım bizleri camisiz, mabetsin bırakma. Mabetlerimiz ezansız, cemaatsiz bırakma" diyen Erdoğan, "Bunlar bizim geleceğimizin işaret fişekleridir. Burada 5 kez bu eser restorasyona uğradı. Bu eserin mimarisinde bir defa rol alan bir Ermeni mimardır. Ecdad bu noktada da çok farklı davranmış ve emaneti, işi ehline vermiş. Biz mimarından mühendisine işçisine kadar bu restorasyonlarda emeği geçenlere rahmet gönderiyoruz. Bu camilerimizi cemaatsiz de bırakmayacağız. Ortaköy Camii küçük, haddi aşmazsam bizim kitabımızda mescit geçer. Bu mescitler cemaatsiz kalmaması lazım" diye konuştu.

" SABAH NAMAZLARINDA DOLDURALIM"
Bu sırada cami avlusundaki kalabalıktan "Ayasofya" şeklinde seslenenler oldu. Erdoğan bunun üzerine, "Sultanahmet, Süleymaniye, buralar dolması lazım. Sultanahmet'i bir dolduralım. Teravih değil, bayram namazında değil, sabah namazların da dolduralım. Ondan sonra gerisi gelir" ifadesini kullandı. 

SULTAN ABDÜLMECİD TARAFINDAN YAPTIRILDI
Osmanlı padişanlarından Sultan Abdülmecid tarafından 161 yıl önce Ortaköy kıyısına yaptırılan, İstanbul Boğazı'nın değişken ışıklarını caminin içine taşıyan büyük pencereleriyle dikkati çeken Büyük Mecidiye Camisi, 3 yıl süren restorasyonun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yeniden cemaatiyle buluştu.

ORTAKÖY CAMİİ (BÜYÜK MECİDİYE CAMİİ) TARİHÇESİ
Ortaköy Camii, (Büyük Mecidiye) Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırıldı. Barok üslubunda yapılan cami, büyük selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Merdivenle çıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi bulunuyor. Duvarları beyaz kesme taştan yapılan caminin tek kubbesinin duvarları pembe mozaikten yapılmış.
Büyük Mecidiye Camii, halk arasında Ortaköy Camii, İstanbul Boğaziçi’nde Beşiktaş ilçesinin, Ortaköy semtinde sahilde bulunan Neo Barok tarzında bir camiidir. Ortaköy Camii, Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Oldukça zarif bir yapı olan Ortaköy Camii Barok üslubundadır. Boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını Ortaköy Camiinin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir.


Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327