Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Trabzon’da yaptığı konuşma ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kıılçdaroğlu’nun “Siyasi parti lideri gibi konuşuyor” eleştirilerine cevap verdi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Trabzon’da yaptığı konuşma ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kıılçdaroğlu’nun “Siyasi parti lideri gibi konuşuyor” eleştirilerine cevap vererek “Ben bir cumhurbaşkanı olarak cumhurun başı olarak hükümeti ile iktidarımız ile hiçbir zaman aykırı olmayacağım, önünde engel olmayacağım. Bunu her zaman söyledim. Ben hükümetimin karşısında durup senin yanında mı yer alacaktım ? Yoksa onu diyen bir tane daha siyasi parti var onun yanında mı olacaktım. Hak nerdeyse ben orada yerimi alacağım” dedi.

Trabzon programı sonrası Erdoğan, 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine yüzde 96 oyla destek veren Rize’nin Kendirli beldesine teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı olarak ilk kez bir beldeye teşekkür ziyareti gerçekleştirdiğine dikkat çeken Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’na ait otobüs üzerinden Kendirliler’e seslendi.

Trabzon’da yoğun bir programı olduğunu ve gecikmeli de olsa çok özlediği Kendirli’ye ulaştığını belirten Erdoğan “Kendirli bize yabancı değil, biz de Kendirli’ye yabancı değiliz. 10 yıllarca hep geldik gittik. Kendirli gönlümüzde özel bir yere sahip. Bu özel yeri güçlenerek devam ediyor. Kardeşlerim farklı bir sürecin içinden geçiyoruz. Ve bu sürecin içinde birlik ve beraberliğimiz kastedenler var. Tabi bu birliğimize ve beraberliğimiz kastedenler nasıl bugüne kadar başarılı olamadıysalar bundan sonra da başarılı olamayacaklar. Yola çıkarken niyet hayır akıbet hayır diye yola çıktık ve hayırlı niyetimizin neticesini bugüne kadar aldık. İnşallah bundan sonra da alacağımıza inanıyorum. Rabbim bizi hiçbir zaman yalnız komadı bundan sonra da komayacak” şeklinde konuştu.

“BARIŞI ÖZLEYENLER SİLAHLA YÜRÜMEZ, FİKİRLE YÜRÜR”

“Bölgemizde birçok terör örgütü türedi, içimizde de zaten bir terör örgütü var” diyen Erdoğan “Bu terör örgütünün yaptıkları malum. 30 senedir bu ülkede bu bölücü örgüt kürdü kürde, kürdü Türk’e, Türkü kürde kırdırdı. Bunlarda hiçbir zaman özgürlük diye barış diye vicdan diye bir şey olmadı. İnsanımızı bunlar yeri geldi haraca bağladılar yeri geldi bu ülkenin hastanelerini, okullarını yaktılar. Yeri geldi maalesef istifade ettikleri kamu araçlarını, belediye otobüslerini yaktılar.

Bunlarda hiçbir zaman insaf yoktu, vicdan yoktu. Bunlar silahlı eylemleri ile gövde gösterdiler. Bunların şimdi uzantıları artık parlementodalar. Bunların uzantısı ne yazık ki onların silahlarının gölgesinde gösteri yapıyorlar ve o gösteriler ile kendilerine puan toplamaya çalışıyorlar. Barışı özleyenler silahla yürümez, fikirle yürür, düşünce ile yürür, bununla konuşurlar” ifadelerini kullandı.

“ İŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ İSLAMİ LEKELİYOR”

İŞİD terör örgütünün de İslam’ı lekelediğini ve lekelemeye devam ettiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:
“Biz bir taraftar dünyada İslami terör örgütü diyenlerin karşısında dururken şimdi bunlar ortaya çıktı. Kimse barış dini olan İslam’ı terör ifadesini yakıştıramaz ama ne yazık ki bu İŞİD terör örgütü bizi böyle bir sıkıtının da içine soktu. Güçlü ülkeler şimdi bunu anladılar. Şimdi ‘Bu örgütün İslam’la alakası olamaz’ diyorlar. Batılı ülkeler bunu söylüyor evet olamaz. Bizim dinimizde bunların yeri yok. Kalkıp da bizim dinimizde insanları böyle öldürmek yok. İşgal bu şekilde yok. Sen ‘Allahü Ekber’ diyerek ‘Allahü Ekber’ diyeni nasıl öldürürsün ? Bir müslüman bir müslümanı nasıl öldürür ? buna hakkın var mı ? Müslüman olmayanı bile. Adam gazeteci. Gazetecilik yapmaya gelmiş. Nasıl öldürürsün ? Kadınları kızları aynı şekilde. Böyle bir şey olabilir mi ?”

“STATÜKOCU DEĞİL STATÜKOYU AYAKLAR ALTINA ALAN BİR CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Trabzon’da yaptığı konuşma ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kıılçdaroğlu’nun “Siyasi parti lideri gibi konuşuyor” eleştirilerine de Kendirli’den cevap vererek “Bu partinin başındaki zat, ‘Siyasi parti başkanı gibi konuşuyor’ diyor. . Bir defa hala bulunduğun yeri konumu öğrenememişsin. Ben bir cumhurbaşkanı olarak cumhurun başı olarak hükümeti ile iktidarımız ile hiçbir zaman aykırı olmayacağım, önünde engel olmayacağım. Bunu her zaman söyledim. Ben hükümetimin karşısında durup senin yanında mı yer alacaktım ? Yoksa onu diyen bir tane daha siyasi parti var onun yanında mı olacaktım. Hak nerdeyse ben orada yerimi alacağım. Farklı bir cumhurbaşkanı olmak böyle olur. Bunu başında söyledim.

Farklı bir cumhurbaşkanı olacağım, statükocu değil statükoyu ayaklar altına alan cumhurbaşkanı olacağım dedim. Bölücü terör örgütlerinin karşısında en önce şahsımın olması gerekir. 77 milyon halkımın sorumluluğu var üzerimde. El ele vereceğiz. Tüm kurumlarımızla birlikte bu işi er yada geç çözeceğiz, hiç endişeniz olmasın” dedi.

“ULA NERDEN GELDİN BURAYA. ÜSKÜDAR'DA BIRAKTIK SENİ, GELDİN BURAYA DA "

12 yılda Türkiye’de kişi başı milli geliri 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolarlara getirdiklerini, önümüzdeki 9 yılda bunu 25 bin dolara çıkaracaklarını kaydeden Erdoğan, “Hep birlikte elele vererek bunu yapacağız. Bir olacağız, diri olacağız hep birlikte Türkiye olarak bunu yapacağız. Milet bilincimizi kimse bozamayacak, bayrak sevdamızı kimse engelleyemeyecek, vatan bilincimizi kimse gölgeleyemeyecek” ifadelerini kullandı.

Zaman zaman Kendirliler ile karşılıklı konuşan Erdoğan, Esma hareketi yapması üzerine kalabalıktaki bir vatandaşın “Milyonlarca Esma var sen emret biz gidelim“ sözü üzerine Erdoğan, yöresel şive ile “Ula nerden geldin buraya. Üsküdar’da bıraktık seni geldin buraya da” demesi gülüşmelere neden oldu.

KENDİRLİ'NİN ERDOĞAN İÇİN ÖNEMİ

Erdoğan, konuşmasında son olarak “Benim bütün bu olanlardan sonra size şükran borcum var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kendirli olarak yüzde 96 oy verdiniz. Onun için Kendirli’nin tüm sakinlerine tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. İlk defa bir beldeyi ziyaret ederek bir cumhurbaşkanı olarak buradan teşekkür ziyaretini başlatayım istedim. Sizlere şükranlarımı ifade ediyorum, dualarınız eksik etmeyin. Dua çok önemli. Çok dualar alıyoruz bunun farkındayım. Sizler çok farklısınız bunun da farkındayız” derken kalabalıktan gelen bir söz üzerine de “Pensilvanya’nın bedduaları tutmadı, geri tepti” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Kendirli Belediyesi'ni ziyaretinin ardından baba ocağı Rize'nin Güneysu ilçesine hareket etti.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kendirli beldesine ziyareti dikkat çekiyor. Rize’nin Kendirli Beldesi 1982 Anayasası referandumuna yüzde 98 oranla ‘hayır’ oyu vererek Türkiye’de ilk kez adından söz ettirmişti. 1982 yılında referandum sonrası Beldede ‘Hayır’ oyu kullanılmasının üzerine beldeye asker gelerek evlerden silahlar toplanmış ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. 2010 yılında yapılan referanduma ise Belde halkının yüzde 97’si ‘evet’ oyu vermişti. Son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde belde halkının yüzde 96’sı Erdoğan’a oy vermişti.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 23:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
hıdır aydın
hıdır aydın - 5 yıl Önce

sende önceki cumuhur başkanları örnek al tayip

SIRADAKİ HABER

banner321

banner327