Erdoğan'dan sürpriz telefon görüşmesi

Başbakan Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, yaptıkları telefon görüşmesinde Irak'ta milli mutabakat hükümeti kurulmasını konuştular.

Erdoğan'dan sürpriz telefon görüşmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefonda görüştü. Telefon görüşmesindeki gündem "Irak'ta milli mutabakat hükümeti kurulması" oldu.


ERDOĞAN VE BİDEN, ORTAK KAYGILARI IRAK'I KONUŞTU

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, telefon görüşmesinde, Irak başta olmak üzere bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Irak'ın mezhep temelli bir çatışma ortamına sürüklenmesinden kaygılandıklarını belirten Erdoğan ve Biden'ın, ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin korunması, terörle mücadelede başarı sağlanması için acilen bir mutabakat hükümeti kurulması gerektiğine dikkati çektikleri öğrenildi.

Kurulacak milli mutabakat hükümetinin, Sünni halk kitlelerine yeniden siyasi temsil imkanı sağlanması da dahil olmak üzere, tüm Irak vatandaşlarını kucaklaması gerektiğinin vurgulandığı öğrenildi.

TÜRK VATANDAŞLARININ YURDA DÖNMESİ KONUSU DA GÜNDEMDEYDİ

Görüşmede, Irak'ta tutulmakta olan Türk vatandaşlarının salimen yurda dönmelerinin sağlanması konusu da ele alındı.

Başbakan Erdoğan, 13 Haziran'da Rize'de bulunduğu sırada da Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişt

ERDOĞAN, İNGİLTERE BAŞBAKANI CAMERON İLE DE TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefonda görüştü.

Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgili konuşmak isteyen Cameron, Erdoğan'ı aradı. İki liderin, 20 Dakika süren görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye ve Irak'taki son gelişmeler başta olmak üzere, bölgesel konular hakkında fikir alışverişinde bulundukları, Irak'taki siyasi gerginliği ve mezhep çatışmasını endişeyle karşıladıkları, sorunun çözümü için bir milli mutabakat hükümeti kurulması gerektiğini vurguladıkları öğrenildi.

ERDOĞAN VE CAMERON'DAN "YAKIN İŞBİRLİĞİ" KONUŞMASI

Erdoğan ve Cameron'un, terörle mücadele konusunda yakın işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması gerektiğini belirttiği, önümüzdeki süreçte de temas halinde olma konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327