Ereğli İçin Mücadele Platformundan Siyasilere Ziyaret

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bazı oda başkanlarının öncülüğünde kurulan Ereğli İçin Mücadele Platformu üyeleri siyasi partileri ziyaret ederek 24 Eylül 2014 tarihinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) önünde yapacakları...

Ereğli İçin Mücadele Platformundan Siyasilere Ziyaret
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bazı oda başkanlarının öncülüğünde kurulan Ereğli İçin Mücadele Platformu üyeleri siyasi partileri ziyaret ederek 24 Eylül 2014 tarihinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) önünde yapacakları eyleme destek istedi.
Kdz. Ereğli ilçesinde bir süre önce kurulan ve sözcülüğünü TSO Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Özcan’ın yaptığı Ereğli İçin Mücadele Platformu üyeleri siyasi parti temsilcilerini ziyaret etti.
Platform üyeleri ilk ziyareti AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı’na gerçekleştirdi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan platform sözcüsü Niyazi Özcan, Erdemir’in Ereğli ekonomisine zarar verdiğini anlattı. Ereğli’de ki insanların huzursuz olduğunu, neredeyse bankalara borcu olmayan insan kalmadığını ifade eden Özcan “Biz Erdemir’den şeffaf olmasını, burada yapılabilecek işlerin Ereğli’ye vermelerini istiyoruz. Bunda ne var? Anlamadığım konu bu, Ereğli’ye bir şey vermemek için yemin etmişler. Birde Erdemir diyor ki “benim istediğim olur.” Asla onların dediği olmaz. Neden olmaz? Ya kardeşim yüzde 49 ‘u aldın ama devletin temsilcisi var burada. Devletin, hükumetin bu işe ciddi şekilde eğilmesi lazım. Zonguldak milletvekilleri bu işe ciddi bir eğilmesi lazım artık. 7 tane ihale var. Erdemir’de 4 bin lira maaş alanlar hayal olmuş. Herkes artık bin 300- bin 700 TL maaş alıyor. Çok enteresan bir konu daha söyleyeyim; Hamamları, çiçek-bahçe olan yerleri özelleştirmiyor. Limanı, koku, hassas noktaları, paranın çok büyük döndüğü yerleri özelleştiriyor. Bu işin önünde olan insanlar olarak herkes susuyor, duruyor diye biz de mi duralım? “Durmuyoruz” diyoruz. Biz de sonuna kadar gideceğiz. Allah göstermesin burada insanlar çok bunalmış. Buradaki bu eller farklı noktalara gitmemesi için elimden geleni yapıyorum Erdemir bunu anlasın diye” dedi.
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’da ilçedeki oda başkanlarının bir araya gelerek Ereğli meseleleri için mücadele etmelerinin son derece önemli olduğunu söyledi. 24 Eylül 2014 tarihinde yapılacak eyleme katılıp katılmayacaklarına bölge milletvekilleri, il başkanlığı ve diğer yetkili organlarla görüştükten sonra karar vereceklerini dile getiren Çakır “Biz bakanlarımıza teşkilat aracılığıyla da, milletvekillerimizin aracılığıyla da ulaşırız. Yani bu süreç bundan sonra kartopu gibi büyüyecek bir süreç. Sadece burada sağduyulu, haklı olduğumuz bir davada haksız duruma düşmeyecek önlemi almak, kartopunu büyütmek lazım. Yani halkın olduğu noktada siyasilerde olur. Haklı talepleri hep beraber oturur bir masanın etrafında konuşuruz. Bu noktadan dolayı sizin oluşturmuş olduğunuz bu birliktelik Ereğli’ye örnek olacak bir birliktelik. Hakikaten ortada bir sıkıntı var mı? Var. Erdemir Ereğli’ye yüzünü dönmeli mi? Evet, sonuna kadar diyoruz dönmeli. Yani alımlarda makine, yan sanayi, pazar ürünleri olsun diğer ürünler olsun burada bunları yapması lazım. Spora, eğitime destek vermesi lazım. Tabi ki artık özeldir, kar marjıyla kurulmuştur ama özel fabrikalar da etrafında yaşayan insanlarla bir bütündür. O insanlara da sosyal sorumluluk gereği gerekli katkıları koyması lazımdır” diye konuştu. Özcan ayrıca, İstanbul’da yaptıkları ilk eylemin ardından Erdemir’in 2006’dan bu yana ilk kez ilçeye Metalürji Fakültesi yapma kararı aldığını ve bununda kendileri için sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.
Platform üyeleri AK Parti’nin ardından CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal ve MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Talat Şeker’i de ziyaret edip destek istedi. CHP ve MHP ilçe başkanları 24 Eylül’de yapılacak eyleme katılarak destek vereceklerini açıkladı.
Platform üyelerinin ziyaret ettiği Ereğli Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Halil Posbıyık’ta oluşturulan birlik ve beraberlik sayesinde önemli kazanımlar sağlanacağına inandığını ifade etti. Ereğli’nin son yıllarda sosyal, kültürel ve ekonomik yönden geri gittiğini savunan Posbıyık, bu noktada sivil toplum kuruluşlarının atacağı adımların önemli olduğuna dikkat çekti.
Ziyaretlere Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Platform Sözcüsü Niyazi Özcan’ın yanı sıra Şoförler, Otomobilciler ve Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, Muhtarlar Derneği Başkanvekili Ali Kocatürk, Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın ile çok sayıda iş adamı katıldı.
Ereğli İçin Mücadele Platformu 24 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 12.00’de Erdemir ofis binası yanındaki alanda bir miting düzenleyerek, Erdemir yöneticilerin ilçedeki tüccar, sanayici, nakliyeci ve esnaflara karşı uyguladıkları politikalara tepki gösterecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327