Ergaz Bluepet İdari Toplantısı Kocaeli’de Yapıldı

Tesis müdürleri, saha satış sorumluları ve merkez çalışanlarının katıldığı toplantıda 2014 yılı genel değerlendirmesi yapıldı.Kocaeli Sera Park’ta iki gün süren toplantıda, 2014 yılı LPG ve akaryakıt satışları değerlendirildi....

Ergaz Bluepet İdari Toplantısı Kocaeli’de Yapıldı
Tesis müdürleri, saha satış sorumluları ve merkez çalışanlarının katıldığı toplantıda 2014 yılı genel değerlendirmesi yapıldı.
Kocaeli Sera Park’ta iki gün süren toplantıda, 2014 yılı LPG ve akaryakıt satışları değerlendirildi. Oto gaz ve akaryakıt piyasasındaki halihazır uygulamalar, satış politikaları, rekabet, genel değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, bölge temsilcilerinin çalışma performanslarına yönelik bilgi alışverişinde bulunuldu.
Ergaz Aş. Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yağız açılış konuşması yaptığı toplantıya Genel Müdürlük Temsilcileri, İstanbul, Körfez, Hadımköy, Konya, Bursa, Osmaniye, Erzurum, Kemalpaşa, Antalya Şube Temsilcileri katıldı. Hadımköy Tesis Müdürü Sedat Yağız, toplantı esnasında satış teknikleri ve etkili pazarlama içerikli slayt eşliğinde sunum yaptı.
YAĞIZ, ULUSLAR ARASI ŞİRKETLERLE REKABET EDİYORUZ, ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR
Genel bir değerlendirme yaparak söze başlayan Ergaz Bluepet Genel Müdürü Ebubekir Yağız konuşmasında; “Geleceğimizi inşa etmek için çok çalışmamız gerekiyor. Uluslar arası şirketlerle rekabet ediyoruz. İmkanlarımız çok farklı fakat bizim yürekli çalışmamız farkımızı ortaya koyar. Biz kendimize inanıp, işimizi düzgün yaparsak, yerimizi sağlamlaştırırız. Herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yapsın. Her Bölge sorumlusu o geminin kaptanıdır.
“ YENİ TÜRKİYE” YE “YENİ ERGAZ “ VİZYONUYLA
Geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizle ilgili bir değerlendirme yapalım. Geçmişimizi hepiniz bilmiyorsunuz ama unutmak istiyoruz, yeni bir dönem başlatmak istiyoruz, yani şimdi “Yeni Türkiye” diye bir slogan var ya, bizde " Yeniden Yeni Ergaz" sloganını düşünüyoruz. Bu günün değerlendirmesini yapmak istediğimizde önümüze şu çıkıyor, acaba bugün biz verilen imkanlarla başarı elde edebildik mi? Şirkete bir değer katabildik mi? Şirketin imkanlarını verimli kullanabildik mi?
Gelecekle ilgili bir vizyon ortaya koymamız lazım, benim çok önemli gördüğüm nokta bu. Geleceğimizle ilgili vizyon, bunun için herkesin taşın altına elini koyması lazım. Ben bir kaç noktaya dikkat çekecem, geleceğimizi inşa etmemiz için ne yapmamız lazım? Bir kere planlı ve sürekli çalışmamız lazım. Performansımızı sürekli yükseltmemiz lazım. Özgüven ve saygı olmadan zaten bir şey elde etmemiz mümkün değil, Bir kompleksten kurtulmamızı tavsiye ediyorum. Ergaz’ın hak ettiği şekilde temsil edilmesini sizden rica ediyorum. Sattığımız ürünle ilgili herkesin kesinlikle bilgi sahibi olması lazım. Sattığımız iyi ürünü tanıyor muyuz? Sektörü tanıyor muyuz? Eğer sektörü tanıyorsak bunun bize katkısı müşterinin sorduğu her soruya biz makul cevaplar vereceğiz. Eğer tanımıyorsak hiç tatminkar cevaplar veremeyiz.
Uyum şart fethetme ruhunu oluşturmamız şart arkadaşlar. Özel hayatımız işimizi etkiliyor. Özel hayatımız da mutlu olmamız şart, müşterinin red cevabını çözmeye yönelik adımlar atacağız. Yani müşterinin görevi itiraz etmek sorun çıkarmaktır. Bizim de görevimiz bu sorunları çözmektir. Sonuç olarak geleceğimizi inşa etmek için, kazanmak, başarmak, çok okumak, çalışmak, paylaşmayı bilmek ve ne olursa olsun kendimize inanmamız şart arkadaşlar. Şirkete özveriyle sahip çıkalım. herkes üzerine düşen görevi yapsın” dedi.
İki gün süren idari toplantı sonrası her bölge sorumlusu kendi bölgesine yeni ve büyük hedefler koyarak bir sonraki idari toplantıda hedeflerine ulaşacaklarının sözünü verdiler.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327