Erzincan’da Hpv Taraması Başlıyor

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından Türkiye’nin 81 ilinde 1 Ağustos’da HPV DNA taramaları başlıyor.Erzincan’da başlayacak olan taramalar öncesinde Erzincan merkez ve ilçelerde bulunan Aile hekimleri ve yardımcı...

Erzincan’da Hpv Taraması Başlıyor
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından Türkiye’nin 81 ilinde 1 Ağustos’da HPV DNA taramaları başlıyor.
Erzincan’da başlayacak olan taramalar öncesinde Erzincan merkez ve ilçelerde bulunan Aile hekimleri ve yardımcı sağlık personellerine taramalar hakkında bilgiler verildi.
Erzincan Toplum Sağlığı Merkezinde Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Oğuz Çetin’in de katılımlarıyla gerçekleşen eğitimlerde tarama hakkında personele bilgiler verildi. Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kadın kanserleri arasında önemli bir orana sahip olan serviks kanseri için, Türkiye’de 30-65 yaş arasındaki kadın nüfusunun serviks kanseri tarama programlarının desteklenmesi, HPV (İnsan Papilloma Virus) sıklığının ve genotiplerinin ortaya konması amacıyla Kanser Daire Başkanlığınca taramaların başlatılacağı kaydedildi. Açıklamada, 81 ilde serviks taramalarında HPV numune alımına başlanacağı belirtilirken, taramaların Erzincan’da KETEM, AÇSAP ve tüm ilçe Toplum Sağlığı Merkezlerinde Merkezi veya Aile Sağlığı Merkezlerinden bilgi alınarak ücretsiz olarak yapılacağı bildirildi. Taramaların, ilerleyen günlerde tüm ilçelerde başlayacağı açıklandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327