Erzurum Günlerinde “erzurum” Adı İstismar Edilmemelidir!

ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş, “Erzurum günlerinde “Erzurum” adı istismar edilmemelidir.” dedi.Ertaş, Erzurum Günleri programlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:“Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Anadolu’nun birçok kentinden...

Erzurum Günlerinde “erzurum” Adı İstismar Edilmemelidir!
ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş, “Erzurum günlerinde “Erzurum” adı istismar edilmemelidir.” dedi.
Ertaş, Erzurum Günleri programlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Anadolu’nun birçok kentinden göç alan büyükşehirlerde yapılan “şehir günleri”nin asıl amacı şehrin kültür ve tabiat varlıklarını, turizm zenginliğini, destinasyon bölgelerini; şehrin eğitim, sağlık, spor potansiyelini tanıtmak, yöresel ürünlerinin bir fuar mantığıyla sergilenip pazar bulmasına vesile olmak, böylece şehrin ekonomisini canlandırmaktır. Şehir günleri vesilesiyle gurbetteki hemşehrilerin birbirleriyle buluşması ve hasret gidermesi de aslında sonuçken tali amaçlar arasında girmiştir.
Şehir günleri, o şehrin büyükşehirlerdeki lobisini, gücünü, organizasyon kabiliyetini, birlik ve bütünlüğünü göstermesi açısından çok önemlidir. İyi düzenlenmeyen şehir organizasyonları (Herkesin içinde kendini rezil etmek demektir.) şehre en büyük kötülüğü yapmaktır. Şehrin ülke genelindeki algısında çok önemli yeri olan “şehir günleri” organizasyonlarının bu nedenle herhangi bir kişinin, derneğin, firmanın uhdesinde olamaz, olmamalıdır.
Şehir günleri organizasyonu, valilik ve belediyenin öncülüğünde STK temsilcileri, üniversite, kamu kurum ve kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin katılımıyla oluşturulacak bir platform tarafından çok ciddi bir şekilde ve bu platformun belirleyeceği içerik ve usül ile yapılmalıdır.
Aksi halde her kafasına esen şehrin adıyla organizasyonu düzenlerse şehre iyilik değil kötülük yapmış olur. Şehrin adını kendi çıkarları için kullanmış, istismar etmiş olur. Herhangi bir STK, firma yahut kişi şehrin adını kullanarak değil de kendi adını kullanarak yasalar çerçevesinde şehir organizasyonu yaptığında da buna kimse karışamaz.
Konunun dikkat çektiğimiz yönlerinin ışığında gurbette yapılan “Erzurum Günleri”nin ne kadar iyi niyetle olursa olsun Erzurum’a yakışır nitelik ve zenginlikte olmadığı kamuoyunda ağırlıklı düşüncedir. İçi boş, düzeysiz, disiplinsiz, idare-i maslahattan yapılan organizasyonlar büyükşehirlerde maalesef “Erzurum” adına da algısına da zarar vermektedir. Şehrin dinamikleriyle bir konsensüs oluşturmadan herhangi bir firmanın, STK’nın yaptığı organizasyonların daha çok “rant” arayışı olduğu da kamuoyunun malumudur. Bu nedenle bilhassa Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile alt belediyeler bu tip organizasyonlara adlarını, desteklerini verirken çok titiz olmalıdırlar.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327