Erzurum’dan Irak Türkmenlerine Yardım

Erzurum Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Irak’ta büyük sıkıntılar yaşayan Türkmenler için yardım malzemesi taşıyan 6 TIR’ı Irak’a uğurladı.Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, AFAD İl Müdürlüğü, ilçe belediyeleri,...

Erzurum’dan Irak Türkmenlerine Yardım
Erzurum Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Irak’ta büyük sıkıntılar yaşayan Türkmenler için yardım malzemesi taşıyan 6 TIR’ı Irak’a uğurladı.
Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, AFAD İl Müdürlüğü, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve ticari işletmelerin gönüllü olarak desteklediği kampanya kapsamında toplanan, içinde gıda, temizlik, un ve kıyafet bulunan malzemeler, Irak’taki 2 bin 400 Türkmen ailesine ulaştırılacak.
AFAD Erzurum Lojistik Deposu’nda düzenlenen uğurlama törenine Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve AFAD yetkilileri katıldı.
Devletin dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan yardım götürüldüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ‘’Erzurumlular olarak mutlaka bir katkı yapmamız gerektiğini düşünüyorduk. Yanlarında olmak için kampanyaya bizlerde destek verdik’’ dedi.
AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ’ da ihtiyaç sahibi insanlar bulunurken huzur içinde yatağa girmenin mümkün olmadığını ifade ederek, "Gönderdiğimiz bu malzemelere ihtiyaç duyan ve ulaşmakta zorluk çeken kardeşlerimize biz buradan, Erzurum’dan Türkiye’den, biz neyi yiyip içiyorsak, neyle elimizi ve bedenimizi temizliyorsak onları gönderirsek içimiz rahat eder. Huzur içinde yatağımıza girebiliriz. Aksi takdirde kardeşlerimiz ihtiyaç içindeyken bizim refah içinde olmamız, Erzurumlular ve Türk Milleti olarak yakışmazdı" dedi.
Yardıma Koşan Bir Ülke Olduk
Türkiyenin Dünyanın neresinde olursa olsun, herkesin yardımına koşan bir ülke olduğuna dikkat çeken Erzurum Valisi Dr. Vali Ahmet Altıparmak’ta yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Vali Altıparmak, “Bizim kültürümüzde yapılan hayrın duyurulması ilan edilmesi çok uygun değil, ama şu önemli ki, biz bilinç oluşturmak ve bu yardımda bizde varız demek için duyurmak istedik. Tabi ki sadece bu Türkmen kardeşlerimize değil, dünyanın her neresinde olursa olsun nerde ihtiyacı olan, mağdur olmuş, zulme uğramış insanlar varsa, yardıma koşar olduk. Yani Müslüman Türk milletinin gurur duyacağı bir devlet haline büründük. Bize, biz olduğumuzu hissettirir hale geldik ki bu çok önemli. Çünkü bizim içimizde bir yerde zulüm olduğu zaman bir yerde afet olduğu zaman yardıma koşmak için elimizden geleni yaparız. Bunu organize etmek ihtiyaç olacak kadar göndermek çok önemli. Buda AFAD olarak örgütlendi. Bu yardımlar artık tek elden toplanıyor. Bu yardım kampanyası başlatıldığı zaman birçok iş adamımız ‘Bizde yardım edeceğiz’ diyerek bize başvurdular. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.
Konuşmaların ardından hazırlanan 6 Tır’dan oluşan insani yardım filosu, AFAD Erzurum Lojistik Deposundan uğurlandı.
Şu ana kadar, Irak’ta yaşanan karışıklık nedeniyle yerlerinden edilen Türkmenler için, 11 Haziran’dan bu yana bölgeye AFAD koordinasyonunda toplam 250 tır insani yardım malzemesi gönderildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327