Esrarengiz kuyu! Yanına yaklaşan canlılar ölüyor...

Adana'nın Feke ilçesine bağlı Süphandere Mahallesinde bulunan tahrip edilmiş tarihi yapının bahçesinde bulunan su kuyusunun çevresindeki tüm canlılar ölüyor. Kuyunun etrafında kuş, yengeç ve farklı böceklerin ölüleri hemen dikkat çekerken, mahalle sakinleri kaynayan suyun kapağını kapatarak yetkililerden tarihi dokunun korumasını ve kuyu suyunun araştırılmasını istedi.

Esrarengiz kuyu! Yanına yaklaşan canlılar ölüyor...

Feke'nin Süphandere Mahallesinde akarsu yatağında bulunan ve yıllar önce defineciler tarafından tahrip edilerek kaderine terk edilen tarihi yapının içinde bulunan kuyu, çevresine yaklaşan tüm canlı hayvanlara adeta ölüm saçıyor. Kuyunun çevresinde bir çok ölü kuş ve yengeç bulunurken mahalle sakinleri suyun kimine üst solunum yolu için şifa olduğunu savunurken kiminin ise suyu fazla koklayarak vefat ettiğini iddia etti.

Mahallelerinin Süphandere isminin burada bulunan tarihi yapıdaki mezarlıktan geldiğinin iddia edildiğini aktaran Ramazan Şengül, yıllar önce definecilerin burada para aramak için tarihi yapıya zarar verdiğini belirtti. Buradaki suyun şifalı su olabileceğini ama bilinçsiz kullanım ile faciaya da yol açabileceğini kaydeden Şengül, hem tarihi dokunun koruma altına alınmasını hem de suyun araştırılmasını talep etti.

Ramazan Şengül, "Burada çok yüksek gaz basıncı var. Burada hayvanlar burayı soluduğu zaman, çevresinde durduğu zaman ölüyor. Yıllardır böyle. Bu güne kadar hiç gelip soran olmadı. Duyduğumuza göre Osmanlıdan kalma bir yapı. Burada ziyaret olarak geçiyor. Buraya gelen her türlü canlı kuyunun orada ölüyor. Biz de kapağını sürekli kapalı tutuyoruz. Burası hiç araştırılmadı. İnşallah sahip çıkılıp mahallemize kazandırılır" diye konuştu.

Şengül, kendisinin de bir kez grip olduğunda buradaki sudan şifa bulduğunu belirterek çevrede tuz olduğunu da kaydetti. Kuyunun suyunun hep kanar vaziyette tuzlu ve soğuk su olduğu belirtilirken uzun süre solunduğu için de fenalaşanların olduğu dile getirildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 10:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Raif emir
Raif emir - 1 ay Önce

Kimya mühendisi ve CO2 uzmanıyım. Türkiyede ilk doğal CO2 yi sinai anlamda ben çıkarttım. Bolu da2 yıl toplam 1000m kuyu deldik. Sıvılaştırma yaptık. Bor kemerhisarda halen kursduğum güney doğal gaz çalışiyor. Bu gaz havadan 2 kat ağır olduğu için içinde bulunan canlılar oksijen yetersizliğinden boğuluyor. Maden suyu ve kaplıcaların olduğu yerlerde çok olur. Yağmur yağdığında sular fokur fokur kaynar. Van çaldıranda kmyler hoşaltıkdı. Konya karamanda kuyu açanların kuyu içinde öldüğü haberleri çoktur. NETİCE İTİBARİYLE SUDA FOKURDAYAN KARBONDİOKSİT GAZI DIR. BU SUYU İÖTİĞİNİZDE MADEN SUYU GAZOZ HİSSİ VERİR. BU GAZ KESİNLİKLE ZEHŞRLİ DEĞİLDİR. CANLILARIN ÖLMESİ BOĞUKMAKTANDIR. SUDA BOĞULMA GİBİ. SAYGILAR SUNARIM.

SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327