Feci kazadan önce son fotoğraf!

Meslektaşları, öğrencileri ve dağcı arkadaşları tarafından İzmir’in Ödemiş İlçesi’ndeki Bozdağ’a tırmanış sonrası düşerek yaşamını yitiren 48 yaşındaki öğretmen Dürdane Seringenç’in cenazesi memleketi Kahramanmaraş’ta toprağa verilmek üzere uğurlandı.

Feci kazadan önce son fotoğraf!
Ödemiş sınırları içindeki Bozdağ’da cumartesi ve pazar günü dağcılık şenliği düzenlendi. 

Birçok dağcılık kulübü üyesi de şenliğe katılıp, gruplar halinde yürüyüş ve tırmanışlar yaptı. İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İstisas Kulübü üyesi olan Dürdane Seringenç dün öğle saatlerinde, faal olmayan Bozdağ Kayak Tesisleri’nin bulunduğu bölgenin üst tarafında tırmanıştan dönüşe geçtikleri sırada, 2000 metre yükseklikte buzda düşüp yaklaşık 400 metre sürüklendi. Ağır yaralanan, Göztepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni Seringeç, dağcı arkadaşlarının yardım istemesi üzerine Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopterle bölgeden alınarak İzmir’deki Ege Üniversitesi Hastanesi’ne getirildi. Tedaviye alınan Seringeç yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ADLİ TIP KURUMU ÖNÜNDEN UĞURLANDI

On yıldır dağcılık yapan ve aynı zamanda eğitmen olan bekar Dürdane Seringeç’e, İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapıldı. 2006 yılında Çin’deki 7 bin 546 metre yüksekliğindeki Muztagh Ata Dağı’na tırmanın ilk Türk kadın dağcı olan Seringeç’in cenazesi, otopsinin ardından yakınlarına ve arkadaşlarına teslim edildi. Adli Tıp Kurumu önünde toplanan ve büyük üzüntü yaşayan meslektaşları, öğrencileri, çoğu kendisinden eğitim alan dağcı arkadaşları gözyaşı döktü. Talihsiz öğretmenin morgdan çıkarılıp cenaze aracına konulan tabutuna karanfiller atıldı.

400 METRE SÜRÜKLENDİ

Burada konuşan, dün birlikte tırmanış yaptığı arkadaşlarından Adnan Öztaş, "2000 metrede talihsiz bir kaza yaşadık. Kayıp, yaklaşık 400 metre sürüklendi. 10 yıldır beraber tırmanıyorduk, partnerimdi, kardeşim gibiydi. Çok tecrübeliydi, herkesi yönlendirirdi. Herkesle iyi geçinen, herkese yardımcı olan bir arkadaşımızdı. Sürüklendikten sonra yanına indik, çıkardık ama kurtaramadık. Çok üzgünüz" dedi.

Seringeç’in cenazesi, helallik alınmasının ardından, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uğurlandı. Talihsiz öğretmenin uçakla önce Anada’ya, oradan da karayoluyla, yarın öğlende kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği, memleketi Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesi’ne götürülecek.

Öte yandan Seringeç’in Çin’de bir zirve yapmak için bu ülkeye uçak biletini bile aldığı, önümüzdeki günlerde Çin’e gitmeye hazırlandığı da ortaya çıktı.

ÖLÜMDEN ÖNCE SON FOTOĞRAF

Habertürk'ün haberine Seringeç'in tırmanış öncesi arkadaşı Hülya Şenoğlu ile birlikte çektiği son fotoğrafı ortaya çıktı. Bozdağ'a tırmanmadan önce çekildiği belirtilen fotoğrafı Hülya Şenoğlu, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yayınladı ve altına, "Söyleyecek gücüm yok... Kazadan az önce çektiğim bu fotoğraf kaldı yalnızca.... Bir de kayarken yüzünde gördüğüm ifade kaldı hafızamda... Çok üzgünüm" diye yazdı. Şenoğlu'nun yayıldığı fotoğrafta Dürdane Seringeç'in 200' aşkın arkadaşı yorum yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327