Feribot kazasına ibretlik ceza!

Tekirdağ Limanı’nda feribottan indikten sonra denize uçarak can veren 3 kişinin ailesine ödenecek tazminat belli oldu.

Feribot kazasına ibretlik ceza!
Tekirdağ İdare Mahkemesi, 29 Mayıs 2012’de Tekirdağ Limanı’ndan denize uçan otomobilde hayatlarını kaybeden Aysel ve Vecdet Eriş ile Zeynep ve Ahmet Gülhan’ın çocuklarına Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Akport Tekirdağ Liman İşletmeciliği tarafından 1 milyon 400 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti. Tekirdağ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi de geçtiğimiz yıl verdiği kararla Liman Müdürü Ali Markal’ı 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırmıştı.

AYDINLATMA YOKTU

Selvi ve Mustafa Gülhan çifti, 27 Haziran 2012’de evlenecekti. Aileleri, Selvi Eriş’in çeyizini Kırklareli’ye götürmek için İzmir’den kamyona yükledi. Çift kamyona, aileler Vecdet Eriş’in aracına bindi. Yolculuk Bandırma’ya kadar sorunsuzdu. Otomobil ve kamyondakiler Bandırma-Tekirdağ arasını Yener C. isimli feribotla geçtiler.

Feribot sabaha karşı saat 04.00’te iskeleye yanaştı. İskelenin aydınlatmaları çalışmadığı için etraf çok karanlıktı. Feribottan ilk olarak Vecdet Eriş otomobiliyle indi. Birkaç metre sonra sağa dönmesi gerekirken, yön tabelası olmadığı için düz devam etti ve otomobil denize uçtu. Çevredekiler denize atlayarak yardım etmeye çalışsalar da Aysel ve Vecdet Eriş ile Zeynep ve Ahmet Gülhan çifti hayatlarını kaybetti. Eriş ve Gülhan çiftinin çocukları Hülya, Esra, Mustafa ve Selvi Gülhan ile Bilal ve Ümit Eriş, avukatları Necip Bağırsakçı aracılığıyla Tekirdağ İdare Mahkemesi’ne dava açarak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Akport Tekirdağ Liman İşletmeciliği’nden 3 milyon TL tazminat istedi.

‘İLGİLİ’ DE YOKTU


Bakanlık, kazayla ilgileri olmadığını, iskeleyi Akport Tekirdağ Liman İşletmeciliği Şirketi’nin işlettiğini savundu. Şirket ise tazminatın fahiş olduğunu ve davanın zamanında açılmadığını savundu. Davayı geçtiğimiz günlerde karara bağlayan Tekirdağ İdare Mahkemesi, bilirkişi raporuna göre her 3 kurumun da olayda payı olduğunu belirterek Gülhan ve Eriş çiftinin çocuklarına toplamda 1 milyon 400 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

2 GÜN SONRA İNCELEME 4 GÜN SONRA TUTUKLAMA

Tekİrdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, kazadan ancak iki gün sonra limanda inceleme ve ölçüm yaptı. Tekirdağ Liman İşletmeleri Müdürü Ali Markal, Müdür Yardımcısı Rahman Çoban, Gemi 2’nci Kaptanı Ertuğrul Çakır ile 3’üncü Kaptan Rafet Pala 4 gün sonra tutuklandı. Dava sonunda Markal indirimiyle 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı, diğer sanıklar beraat etti. Yargılama sırasında, liman için daha önce çürük raporu verildiği, hiçbir aydınlatma ve işaret bulunmadığı ortaya çıktı. Liman müdürü Ali Markal, gerekli tedbirleri aldırmadığı için asli kusurlu olarak gösterildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327