FETÖ/PDY üyesi zanlının oğulları rütbeli asker çıktı

İzmir'de FETÖ/PDY operasyonu kapsamında bir süredir sözde "Karşıyaka eyaleti muhasebecisi" olduğu iddiasıyla aranan zanlı Başaran'ın 3 oğlunun rütbeli asker olduğu, bunlardan birinin de örgütün darbe girişimi kapsamında arandığı belirlendi. Başaran'ın subay oğullarının askeri lise giriş sınavları ve darbe girişimine destek verip vermediklerinin araştırdığı bildirildi

FETÖ/PDY üyesi zanlının oğulları rütbeli asker çıktı
İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda sözde "Karşıyaka eyaleti muhasebecisi" olduğu tespit edilerek hakkında yakalama kararı çıkartılan Selami Başaran'ın orduda astsubay olarak görev yapan oğlu Mehmet Hamza Başaran'ın da örgütün 15 Temmuz'daki darbe girişimi kapsamında arandığı ortaya çıktı.


Edinilen bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişimine yönelik Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında aranan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) astsubaylarından Mehmet Hamza Başaran'ın yakalanmasına yönelik çalışma sürdüren ekipler, babası Selami Başaran'ın da örgüt bağlantısı kapsamında arandığını tespit etti.

İzmir'de 17 Mayıs'ta, FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik sürdürülen soruşturmada "Sözde Karşıyaka Eyaleti Yapılanması"na yönelik operasyonda, Selami Başaran'ın sözde eyaletin muhasebecisi olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirlendi.

Selami Başaran'ın 3 oğlundan 2'sinin subay, birinin ise astsubay olarak TSK'da görev yaptığı kaydedildi. Başaran'ın subay oğullarının askeri lise giriş sınavları ve darbe girişimine destek verip vermediklerinin araştırdığı bildirildi.

- Karşıyaka'daki operasyon

İzmir'de 17 Mayıs'ta 73 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda, örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen, TSK personeli Teğmen M.A.T, örgütün "Bergama emniyet imamı" Sinan Özmen, "Bergama Işıkevleri imamı" Mehmet Öksüz, "Bergama Diyanet imamı" Celal Döner, "Kınık ilçe imamı" Harun Yeşil, Ovacık Altın Madeni İşletme Müdürü Cemalettin Çetin'in de aralarında bulunduğu 34 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 15'i tutuklanmıştı.

Operasyon kapsamında, "Karşıyaka yapılanmasının muhasebecisi ve kasası" olduğu iddiasıyla Selami Başaran hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştı.

Operasyonda ele geçirilen kayıtlar ve muhasebe takip programlarındaki incelemede, örgütün sözde eyalet yapılanmasındaki Karşıyaka bölgesinden sağladığı gelir ve bunların dağıtımına ilişkin bilgilerin ayrıntılı şekilde yer aldığı saptanmıştı.

Buna göre, İzmir'in kuzeydeki ilçelerinin yer aldığı bölgeden "kurban, burs ve himmet" adı altında bir yıl içerisinde yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığına ilişkin bilgilere rastlanmış, bu gelirden yüzde 15'lik payın örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e aktarıldığı ve "Pensilvanya" diye kayda geçirildiği tespit edilmişti.

Programdaki incelemede, örgüt üyelerinin, geçen yıl Kurban Bayramı öncesi kurbanlar için 650 lira topladıkları, vekaletler karşılığı Afrika'dan çok daha düşük fiyatta kurban satın alarak kesimini yaptırdıkları, toplanan paranın yüzde 30'unun kurban alımında kullanıldığı, yüzde 13'ünün de "Pensilvanya" kaydıyla yurt dışına gönderildiği, kalanının da gelir kaydedildiği bilgilerine ulaşıldığı öne sürülmüştü. 
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2016, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327