Fidancılık Ve Süs Bitkileri Üretimi Ödemiş’te Masaya Yatırılıyor

Ödemiş’te yoğun şekilde yapılan süs bitkileri üretimi ve fidancılığın sorunlarının paylaşılacağı Ödemiş Fidan ve Süs Bitkileri Çalıştayı başladı. Türkiye’nin dört bir yanından sektör temsilcilerinin, akademisyenlerin ve üreticilerin...

Fidancılık Ve Süs Bitkileri Üretimi Ödemiş’te Masaya Yatırılıyor
Ödemiş’te yoğun şekilde yapılan süs bitkileri üretimi ve fidancılığın sorunlarının paylaşılacağı Ödemiş Fidan ve Süs Bitkileri Çalıştayı başladı. Türkiye’nin dört bir yanından sektör temsilcilerinin, akademisyenlerin ve üreticilerin katıldığı çalıştayın ilk gününde sorunlar dile getirilirken, çalışma grupları oluşturuldu.
İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün öncülüğünde Ödemiş Belediyesi, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği ve Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin destekleriyle Ödemiş Nikah ve Kongre Merkezi’nde başlayan çalıştayın ilk günü büyük ilgi gördü.
Çalıştayın açılışına Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ziya Çavdar, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birlik Başkanı Selahattin Altun, Fidan Üreticileri Alt Birlik (FÜAB) Başkanı Gürsel Tanrıver, Ödemiş Süs-Bir Başkanı Hüseyin Cabbar, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, gazeteci-yazar İsmail Uğural, kurum temsilcileri ve üreticiler katıldı.
ALTINTAŞ: “KUZEY VE GÜNEY İKLİMLERİ BİR ARADA”
İlk konuşmayı yapan Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, Ödemiş ve bölgesinin kuzey ve güney iklimlerinin özelliklerini bir arada barındıran eşsiz bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Altıntaş başka yörelerde 2 yılda yetişen bir bitkinin Ödemiş’te 8 ayda diğer yerlere göre daha da iyi yetiştiğini belirterek, düzenlenen çalıştayın Ödemiş’in bu avantajlı konumu daha iyi değerlendirmesi amacını taşıdığını söyledi.
GÜLDAL: “SERGİ AÇILIŞINA BAKANIMIZ SAYIN MEHDİ EKER KATILACAK”
İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal da süs bitkileri üretimi ve fidancılık alanında faaliyet gösteren 231 kayıtlı operatörün 122’sinin Ödemiş’te faaliyette olduğuna dikkati çekerek, Ödemiş’in Türkiye için önemli bir üretim merkezi olduğunu vurguladı.
Güldal, “Bu çalıştay ve Selçuk’ta Bitkisel Üretim, Bitki Sağlığı Şube Müdürlerimizin katılımıyla devam eden toplantının sonuçlarının üretime katkı sunmasını ve üreticimizin yolunu aydınlatmasını diliyorum. Bakanımız Sayın Mehdi Eker de perşembe günü Ödemiş Süs Bitkileri Sergisi’nin açılışı gerçekleştirmek üzere ilçemize gelecekler. Bakanlık olarak bu sektörün nabzının daha yüksek attığı günler yaşıyoruz. İki gün sürecek çalıştayımızdaki mesajlar bizim için önem taşıyor” dedi.
ATEŞOĞLU: “TANITIMA ÖNEM VERMELİYİZ”
Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, görev yapmaya başlayalı 20 gün olmasına karşın Ödemiş’te süs bitkileri ve fidancılıkla ilgili çok şey öğrendiğini belirterek, “Daha önce Söke’de görev yaptım, Söke de bir tarım ilçesi ancak Ödemiş’in bu kadar büyük bir potansiyele, bu kadar iyi şartlara sahip olduğunu bilmiyordum. Bu noktada tanıtım eksikliğinden söz edebiliriz. Ödemiş’in tarımsal üretimini, hayvancılığını tanıtması gerekiyor. Bundan sonra bunun için çalışmalıyız” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından ilk oturumda kooperatif ve üretici birliklerinin başkan ve temsilcileri sunumlarını yaptı. Prof. Dr. Atilla Çolak başkanlığındaki ilk oturumun ilk konuşmacısı olan Ödemiş Süs-Bir Başkanı Hüseyin Cabbar, sergi hazırlıklarının yoğun bir şekilde sürdüğünü, düzenlenen çalıştayın da sergi ile birlikte sektörün kendisini ifade etmesi adına büyük bir fırsat olduğunu belirterek, çalıştayda görev alan ve destek verenlere teşekkür etti.
Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına ziraat mühendisi Figen Baştan Ecer kooperatifin çalışmaları hakkında bilgiler vererek, Bademli’de önceleri evlerin bahçelerinde yapılan meyve fidancılığının günümüzde 10 milyon adetlik üretime yükseldiğini ve kooperatif ortağı 313 ailenin fidancılık ile geçim sağladığını anlattı. Ecer, gelişim için yatırımların sürdüğünü de sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327