Fitch'ten ABD bankalarına koronavirüs uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD bankalarının, kredi profillerini farklı derecelerde etkileyebilecek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kaynaklı baskılarla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Fitch'ten ABD bankalarına koronavirüs uyarısı

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınının finansal etkilerine ilişkin endişelerle bankacılık sektörünün ve ABD bankalarının kredi görünümünün 18 Mart'ta durağandan negatife revize edildiği kaydedildi. 

Salgının olağanüstü doğasının, politika yanıtlarının büyüklüğünün ve olayların ortaya çıkış hızının daha önce görülmemiş risklerin görülmesini mümkün kıldığı belirtilen açıklamada, ABD bankalarının kredi profillerini farklı derecelerde etkileyebilecek Kovid-19 salgını kaynaklı baskılarla karşı karşıya olduğu ifade edildi. 

Açıklamada, küresel finansal kriz sonrası yapılan likidite ve sermaye düzenlemelerinin ABD bankalarını likidite baskılarına dayanacak şekilde daha sağlıklı bir konuma getirdiği aktarıldı. 

Rusya ve BDT ülkeleri bankacılık sektörünün görünümü revize edildi 

Öte yandan Fitch tarafından yapılan bir başka açıklamada, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluğu bankalarının da Kovid-19 ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle baskı altında olduğu bildirildi. 

Açıklamada, Kovid-19 ve petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan ekonomik baskıların Rusya ve komşu pazarlardaki bankalar için olumsuz derecelendirmeyle sonuçlanabileceği belirtildi. 

Söz konusu bölgedeki 8 ülkenin 7'sinde bankacılık sektörüne ilişkin görünümün negatif olarak revize edildiği kaydedilen açıklamada, bu ülkelerin Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus ve Gürcistan olduğu, Özbekistan'ın bankacılık sektörüne ilişkin görünümün ise istikrarını koruduğu ifade edildi. 

Açıklamada, bankalar üzerindeki baskının derecesinin, ekonomik yavaşlamanın süresine, ulusal ekonomilerin ve dış finansmanların özel risklerine, politika yanıtlarına ve bireysel bankaların iş profillerine bağlı olacağı aktarıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat kucukgergin
Ferhat kucukgergin - 2 hafta Önce

Bu dağıtılacak 2 milyon dar gelirli aileyi nasıl belirlediler yetkililer bunun dışında ise gidemeyen yada ucretsiz izne çıkarılan ıssız olan kişiler için birşey yapılmayacak demek oluyor bu durumları çok çok iyi olanlar haricinde bu ülkede ticaretle uğraşıp küçük ölçekli ticaret yapanlar bu kapsamların dışında kalıyor neden zaman kaybediliyor kredi ve kredi kartı ertelemeleri halen daha destek olmayan bankalar var insanlar bu durumdayken kimse ne fatura ödeyebilir nede borçlarını devletin buna toplu olarak çözüm bulması gerekiyor

SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327

banner330