Fitre ne zaman verilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılı fitre miktarını açıklayarak vatandaşlara duyurdu. Ramazan ayının ortalarına ilerlememizle beraber, vatandaşlar da bu yılki fitre miktarının ne kadar olduğunu araştırarak, Diyanet'in paylaştığı bilgilere ulaşmak istiyor. Peki, 2019 yılı fitre miktarı ne kadar oldu? Fitre ne zaman verilir? İşte, Diyanet'in bilgileri doğrultusunda, fitre ile ilgili merak edilen bazı detaylar.

Fitre ne zaman verilir?

Mübarek ramazan ayının ilerlemesi ile beraber, yardıma ihtiyacı olan kişilere ödemesi vacip kılınan fitre miktarı da gündeme gelmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı fitre miktarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Peki, Diyanet'in açıklamasına göre fikre miktarı bu sene ne kadar oldu? Fitre ne zaman kimlere verilir? İşte, o konu ile ilgili bilgiler.

2019 YILI FİTRE MİKTARI

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş başkanlığında toplanan kurulun, 2019 fıtır sadakası miktarını görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyoekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi."

FİTRE NE ZAMAN, KİMLERE VERİLİR?

Fitre ya da halk arasında sadaka-i fıtır olarak bilinen bu husus sünnet ile sabittir.

Fitre, insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20).

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan’ın ilk günlerinde vermek de caizdir (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 128).

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327