Formasyon Eğitiminde Amasya Uzem Farkı

Amasya Üniversitesi bünyesinde uzaktan eğitim pedagojik formasyon sertifika programına katılan yaklaşık 1200 öğretmen adayının final ve bütünleme sınavları tamamlandı.Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere, YÖK...

Formasyon Eğitiminde Amasya Uzem Farkı
Amasya Üniversitesi bünyesinde uzaktan eğitim pedagojik formasyon sertifika programına katılan yaklaşık 1200 öğretmen adayının final ve bütünleme sınavları tamamlandı.
Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere, YÖK tarafından verilen pedagojik formasyon programını YÖK’ün belirlediği kurallar çerçevesinde yürüttüklerini söyledi.
Geçmiş yıllara oranla daha fazla öğretmen adayını Amasya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu anlatan Prof. Dr. Gökdere, Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’nin (UZEM) kapasitesini daha üst seviyeye çıkarma çalışmalarını hızlandırdıklarını da dile getirdi.
14 Temmuz’da başlayan yaz dönemi dersleri bitiminde yapılan final ve bütünleme sınavlarının başarıyla gerçekleştirildiğini vurgulayan Gökdere, “Yönetmelik gereği finaller üniversitemiz çatısı altında gerçekleştirildi. Öğretmen adaylarımızın sınava girecekleri salonlar, sıralar daha önceden kendilerine ilan edildi. 4 farklı kitapçık türünden oluşan sınavlarda herhangi bir sorun yaşanmadan finaller ve bütünlemeler başarıyla tamamlandı. Sınav sonuçları ise sınavların yapıldığı gün açıklandı. Özverili çalışmalarından dolayı UZEM’de görev alan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
15 Eylül’de Pedagojik Formasyon Sertifika Programı güz döneminin başlayacağını da aktaran Gökdere, bu dönemde öğrencilerin haftada en az 6 saat ve toplamda 14 hafta olmak üzere Milli Eğitime Bakanlığı’na bağlı okullarda staj yapacaklarını kaydetti.
Final sınavında öğrencilerin isimlerine göre optik formların hazırlandığını kaydeden UZEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Recep Çakır ise, pedagojik formasyon sınavlarını teknik bir sorun yaşanmadan tamamladıklarını bildirdi.
Sınavların aynı gün okunup sisteme girildiğine değinen Çakır, “İnternet ortamında sürekli bilgilendirilen öğretmen adaylarımız Türkiye’nin farklı illerinden gelerek hiçbir sorun yaşamadan sınavlarına girdiler. Farklı illerden ve çoğu zor şartlarda Amasya’ya gelen öğretmen adaylarımız lehine yapabileceğimiz ne varsa düşünülüp yapıldı. Her geçen gün teknik ve akademik alt yapısını güçlendiren UZEM, binlerce öğrencinin aynı anda uzaktan eğitim görebilmesine hazır hale geldi” diye konuştu.
Tarih Bölümü mezunu olup sertifika programına kayıtlı öğretmen adaylarından İlker Baş’da UZEM’in kendilerine sınavlarla ilgili olarak sürekli duyuru yapıp, yönlendirdiklerini ve herhangi bir sorunla karşılaşmadan final sınavını tamamladığını, Amasya Üniversitesi’nde akademisyenlerle tanışmanın ve ders almanın kendileri için çok kıymetli bir fırsat olduğunu vurguladı.
Öğretmen adayı Yeliz Yücesoy’da, “Yoğun geçen teorik dersler yorucu da olsa çok verimli geçti. Pratik derslerin yüz yüze olması öğretmenlik mesleğine adım atmada çok önemli olduğunu düşünüyorum. Final sınavlarımızı sorunsuz bir şekilde tamamladık ve sınav sonuçlarının hemen akabinde açıklanması dolayısıyla kaldığım bir derse hazırlanma fırsatı da buldum” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327