Gagiad Yönetim Kurulu Başkanı Özdurak Ekonomiyi Değerlendirdi

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak 2015 yılı ile ilgili ekonomik beklentiler ve hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.2015 yılında beklentilerin gerçekleşebilmesi adına ve hedef rakamlara...

Gagiad Yönetim Kurulu Başkanı Özdurak Ekonomiyi Değerlendirdi
GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak 2015 yılı ile ilgili ekonomik beklentiler ve hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
2015 yılında beklentilerin gerçekleşebilmesi adına ve hedef rakamlara ulaşılabilmesi için ekonomi yönetimi tarafından senenin ilk gününde itibaren mali disipline çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Özdurak, KOBİ’lerimizin hassas finansal yapılarını ve rekabet ortamına fazla dayanamadıklarını çok sık görüyoruz, sanayi ve ihracat rakamlarımızın pozitif yönde ilerlemesi için 2015 yılında ek desteklere ihtiyaç olduğu aşikardır dedi.
Hükümetin ekonomi politikalarının küçük ve orta ölçekli ticaret sanayi erbabını destekleyen politikalarına ihtiyaç duyulmaktadır diye konuşan Başkan Taner Özdurak şunları söyledi:
‘‘Ülkemizde işletmelerin yüzde 95 KOBİ’lerden oluşmaktadır. Dünyada düşen emtia fiyatları özellikle petrol fiyatları makro ekonomi de yaratmış olduğu bahar havasının yaratacağı rehavet ile ilerde daha ağır bedeller ödememize izin verilmemesi gerekmektedir. Ülkemizin büyümesinin sadece ihracat rakamlarına dayalı olması imkansızdır. İç pazarda durma noktasına gelen büyüme rakamlarının canlandırılması adına girişimleri hızlandırmalıyız ki siftahsız kapatan esnafların önüne geçebilelim. İç kaynaklarımızı harekete geçirmeliyiz. Özellikle ticari hayatta oluşan durgunluk ile yaşanacak yaprak dökümleri başlamadan önüne geçmemiz gerekmektedir. Aslında ülke olarak üzerinde fazla çalışmamız gereken bazı konular var. Katma değerli ürünlerin üretimini arttıracak çalışmalar, teknolojiye yatırımlar, Ar-Ge çalışmalarını geliştirici faaliyetler, enerji üretimine yönelmeler konusunda daha fazla çalışmamız gerekiyor. Ve bunlar için teşviklerin iyileştirici önlemlerle desteklenmesi gerekiyor’’ diye konuştu.
GAZİANTEP EKONOMİSİ GÜÇLÜ VE DİNAMİK BİR ŞEHİR
Gaziantep’in ekonomi rakamları ile ilgili değerlendirmede bulunun GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak, şehrin ekonomi potansiyeli yüksek, güçlü ve dinamik bir şehir dedi. Bunun korunabilmesi her zaman olduğu gibi sıkı bir dayanışma ile mevcut olacağını belirten Özdurak, ‘‘Bölgesel sıkıntılara rağmen 2014 yılında Gaziantep büyüme rakamları ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir seyir izledi. İhracattaki pazar çeşitliliğimizin çok olması en büyük avantajımız. İç pazarda pozitif yönde canlanmayı sağlayacak girişimler ise rakamlarımızı şehrimiz ve ülkemiz için daha diri tutmamıza destek olacaktır. Bazı sektörlerde Türkiye’nin lideri olmuş Gaziantepli firmalarımız var. Sıkıntılı dönemlere rağmen firmalarımız üretimini arttırmaya, ihraç etmeye, istihdama katkı sağlamaya ve büyümeye devam etti. Ayrıca bu yıl Gaziantepli firmalar bazı satın almaları gerçekleştirerek büyümeye devam edecektir. Hedeflerimize ulaşmak için şehrimizin artık sanayiye değil teknolojiye dayalı üretim yapmaya, niteliksiz emekten nitelikli iş gücüne geçmeye ve markalaşmaya daha çok ihtiyacı vardır. Gaziantep için 2015 de başarılı bir yıl olacaktır. Gaziantep dünyanın 180 ülkesine ile ticari ilişkileri olan bir şehir ve şehrin ulaşım konusunda çektiği sıkıntılar bizlere yakışmamaktadır. İş ortaklarımıza ulaşım hızı yaptığımız işin hızını da bire bir etkileyecektir. Ulaşım konusunun acil çözümü çok çok önemlidir. 2014 yılını geride bıraktık.2015 yılından beklentilerimiz yüksek. Bu beklentilerin gerçekleşmesi için ise çok fazla çalışmalı ve üretmeliyiz’’ dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327