Galatasaray'da başkan değişmedi

Galatasaray'ın 38. başkanı Mustafa Cengiz oldu. Galatasaray Lisesi'nde yapılan Galatasaray Kulübü'nün olağan seçimli genel kurulunda Dursun Özbek, Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu'na tarihi bir fark atan Mustafa Cengiz, 2525 oy alarak bir kez daha başkan seçilmeyi garantiledi.

Galatasaray'da başkan değişmedi

Galatasaray Kulübü'nün olağan seçimli genel kurulunda Mustafa Cengiz yeniden başkan seçildi. Genel kurul üyeleri, 38. dönem yönetimini seçmek için sandık başına gitti. Seçimde mevcut başkan Mustafa Cengiz, Dursun Özbek, Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu başkanlık için yarıştı. 20 sandık sonunda 2525 oy alan Mustafa Cengiz, bir kez daha başkan seçilmeyi garantiledi.

MUSTAFA CENGİZ: "LİSELİ BAŞKAN OLUR' ALGISI YIKILDI, İNŞALLAH SİZİ UTANDIRMAYIZ"
Galatasaray’da gerçekleşen olağan seçimli genel kurulda aldığı oylar sonucunda Galatasaray Başkanlığı görevine devam eden Mustafa Cengiz, sandıkların açılmasının ardından kürsüye gelerek konuşmasını yaptı.

Divan kuruluna teşekkür ederek sözlerine başlayan Mustafa Cengiz, “Değerli arkadaşlar, 4 ay önce bir kıyam, bir ayağa kalkış gerçekleştirdik. Bunu biz yönetim olarak yapmadık, bunu sizlerle, genel kurulla, taraftarla, bütün camiayla birlikte yaptık, ne mutlu bize. Bugün Galatasaray tarihinde 20 Ocak’ta yaşanan sosyolojik depremin yansımasını gördük, bugün tarihi bir ana tanıklık ettik. Birçok mottolar kırıldı, klişeler paramparça oldu, ezberler bozuldu. Seçimi izlerken aklıma gelen, ilk kırılan klişe, ‘İlla ki liseli başkan bulunur, liseliler ona oy verir.’ Yok öyle bir şey, bu kanıtlandı. Liseli, lisesiz, herkes kendi özgür iradesiyle kendisi için en iyi olanı düşündüğüne oy verdi. Bize oy vermeyen, diğer değerli adaylara oy veren herkesin oyu, bizim için de çok değerlidir. Zorunlu olarak belli renkli kravatlar taktık ama 10 bin aday da olsa biz Galatasarayız ve sarı kırmızıyız. Kendimize göre tepki oylarının tercih oylarına döndüğünü, Galatasaray Genel Kurulu’nun bunu özgür iradesiyle nasıl değerlendirdiğini, bağımsızca, hiçbir maddi ve manevi baskının altında kalmadan, gösterdi. Siz bugün buna somut olarak tanıklık ettiniz. Ben gerçekten hepinize teşekkür ediyorum. Oy bölmenin olmadığını da gördük. Genel kurulun kendi içinde ne kadar mantıklı ve tutarlı olduğunu gördük. Bu oy verme umarım önümüzdeki 3 yıl içinde tezahür eder ve yarın inşallah biz, sizleri utandırmayız” diye konuştu.

“BU EMANETİ CANIMIZ VE MALIMIZDAN DAHA DEĞERLİ SAYARAK KORUYACAĞIZ"
Oy veren ya da vermeyen herkese teşekkür eden Cengiz, “Bize oy vermeyenlerin, ‘Bakın iyi ki vermedik’ demesine neden olmadan, oy verenlerin de başını öne eğdirmeden, kuruşun peşinde, sonsuz başarının peşinde koşacağıma söz veriyorum. Bizi bir arada tutan güçlü olmaktır. Bunun kelimelerle olmadığını gördük. Liseli, lisesiz ayrımını artık kaldıralım. Burada nasıl bir güç olduğumuzu gösterdik. Türkiye'nin en büyük şampiyonluğunu aldık ama seçim nedeniyle camiamız bunu tam olarak kutlayamadı. Artık davullar çalsın ve kutlayalım. Bize teslim ettiğiniz bu emaneti, görevde kaldığımız süre içinde, kendi canımızdan, kendi malımızdan daha değerli sayarak koruyacağımıza söz veriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Mustafa Cengiz’in yönetim kurulu şöyle:
Abdurrahim Albayrak, Yusuf Günay, Murat Ece, Kaan Kançal, Mahmut Recevik, Okan Böke, Dilek Kutlu, Dorukhan Acar, Ömer Cansever ve Emre Erdoğan...

İŞTE SANDIK SONUÇLARI...

1. Sandık: 
Mustafa Cengiz: 63
Dursun Özbek: 55
Ozan Korkut: 14
Ali Fatinoğlu: 10

2. Sandık
Mustafa Cengiz: 86
Dursun Özbek: 53
Ozan Korkut: 17
Ali Fatinoğlu: 9

3. Sandık
Mustafa Cengiz: 82
Dursun Özbek: 67
Ozan Korkut: 17
Ali Fatinoğlu: 10

4. Sandık
Mustafa Cengiz: 85
Dursun Özbek: 89
Ozan Korkut: 39
Ali Fatinoğlu: 11

5. Sandık
Mustafa Cengiz: 104
Dursun Özbek: 62
Ozan Korkut: 34
Ali Fatinoğlu: 17

6. Sandık
Mustafa Cengiz: 110
Dursun Özbek: 75
Ozan Korkut: 25
Ali Fatinoğlu: 11

7. Sandık
Mustafa Cengiz: 109
Dursun Özbek: 66
Ozan Korkut: 25
Ali Fatinoğlu: 10

8. Sandık
Mustafa Cengiz: 100
Dursun Özbek: 79
Ozan Korkut: 35
Ali Fatinoğlu: 12

9. Sandık
Mustafa Cengiz: 158
Dursun Özbek: 48
Ozan Korkut: 37
Ali Fatinoğlu: 13

10. Sandık
Mustafa Cengiz: 141
Dursun Özbek: 64
Ozan Korkut: 42
Ali Fatinoğlu: 12

11. Sandık
Mustafa Cengiz: 164
Dursun Özbek: 72
Ozan Korkut: 37
Ali Fatinoğlu: 14

12. Sandık
Mustafa Cengiz: 201
Dursun Özbek: 54
Ozan Korkut: 43
Ali Fatinoğlu: 10

13. Sandık
Mustafa Cengiz: 174
Dursun Özbek: 54
Ozan Korkut: 44
Ali Fatinoğlu: 8

14. Sandık
Mustafa Cengiz: 184
Dursun Özbek: 60
Ozan Korkut: 38
Ali Fatinoğlu: 10

15. Sandık
Mustafa Cengiz: 150
Dursun Özbek: 50
Ozan Korkut: 50
Ali Fatinoğlu: 9

16. Sandık
Mustafa Cengiz: 143
Dursun Özbek: 55
Ozan Korkut: 38
Ali Fatinoğlu: 11

17. Sandık
Mustafa Cengiz: 124
Dursun Özbek: 61
Ozan Korkut: 25
Ali Fatinoğlu: 9

18. Sandık
Mustafa Cengiz: 116
Dursun Özbek: 58
Ozan Korkut: 35
Ali Fatinoğlu: 6

19. Sandık
Mustafa Cengiz: 102
Dursun Özbek: 98
Ozan Korkut: 30
Ali Fatinoğlu: 8

20. Sandık
Mustafa Cengiz: 120
Dursun Özbek: 132
Ozan Korkut: 27
Ali Fatinoğlu: 7

TOPLAM OYLAR
Mustafa Cengiz: 2525
Dursun Özbek: 1361
Ozan Korkut: 659
Ali Fatinoğlu: 207

OZAN KORKUT SALONDAN AYRILDI
Galatasaray başkan adaylarından Ozan Korkut, 15. sandığın sonuçlarının açıklanmasının ardından Mustafa Cengiz'i tebrik etti ve salondan ayrıldı. Ozan Korkut, "Galatasaray'a yakışan bu. Bizde seçimler bayram havasında geçer. Bugün de farklı değil. Hepimiz Galatasaraylıyız. Biz bir ekibiz. Elimizden ne geliyorsa Galatasaray için yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

ABDURRAHİM ALBAYRAK'TAN TEŞEKKÜR
Galatasaray'da mevcut başkan Mustafa Cengiz'in yönetim kurulunda bulunan Abdurrahim Albayrak, "Bizi bugün onurlandıran kongre üyelerine teşekkür ediyoruz. Demek ki Galatasaray'da kongre üyeleri çalışanın, dürüst çalışanın hakkını veriyor. Onlar bizim başımızın tacı. Allah hepsinden razı olsun" diye konuştu.

ALİ FATİNOĞLU: BİR SONRAKİ SEÇİMDE ADAYIM
Galatasaray başkan adaylarından Ali Fatinoğlu, Galatasaray Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda sandıkların tamamının açılmasını beklemeden salondan ayrıldı. Ali Fatinoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu bir yarıştır, kazananı tebrik edeceksin. Galatasaray Genel Kurulu’nun aldığı karar bilinçli bir karardır. Galatasaray’ın kupası bahçeye geldi, dendi ki, Galatasaray’a şampiyonluğu getiren başkana bir kere daha yetki verilmesi gerekir. Burada vefa vardı. Genel kurul vefalı davrandı. Hem Galatasaray’ı şampiyon yapan başkana vefasını gösterdiler, hem de Galatasaray’a zarar ettiren bir başkanın seçim kazanabilme riskini görünce herkes Mustafa Cengiz üzerinde blok oy kullandılar. Mustafa Cengiz başkanımı tebrik ediyorum, ekibiyle beraber inşallah Galatasaray’ı güzel günlere getirirler ve Şampiyonlar Ligi kupasını Galatasaray’a kazandırırlar.”

"EKİBİM 'BUNU BOZMAYALIM' DEDİ"
Fatinoğlu, bir sonraki seçimde aday olup olmayacağı ile ilgili olarak ise, "Ekibimle çok keyifli ve güzel bir arkadaşlık doğdu, ailelerle görüşmeler başladı. Artık kardeş gibi olduk. Bunu bozmayalım diye bir talepleri var, ben de bir hafta dinlenelim, sonra yemekte yolumuzu belirleyelim dedim. Ali Fatinoğlu, bir sonraki seçimin kesin olarak adayıdır. Erken seçim herkesin dilinde, İlkbaharda Galatasaray erken seçime gider diye konuşuyorlar. Bir daha böyle bir erken seçim olmaması için dağılmayacağız ve üç sene sonraki seçimde aday olacağız" dedi.

Katılım yüksek oldu
Galatasaray'da genel kurul üyelerinin seçime ilgisi yüksek oldu. Seçim için 4 bin 803 üyenin liseye gelerek, kartlarını aldıkları duyuruldu. Gün boyu Galatasaray Lisesi'ne akın eden üyeler, ana bahçede büyük bir yoğunluk oluşturdu. Galatasaray Futbol Takımı'nın kazandığı Spor Toto Süper Lig şampiyonluğu ve kadın basketbol takımının kazandığı FIBA Avrupa Kupası şampiyonluğu kupaları da bahçede sergilendi.

Adnan Polat 7 yıl sonra geldi
Sarı-kırmızılı kulübün eski başkanlarından Adnan Polat'ın genel kurula gelmesi dikkati çekti. Yönetiminin 2011 yılı mali genel kurulunda idari yönden ibra edilmemesi sonrası erken seçime gitmek durumunda kalan ve tekrar başkan adayı olmayan Adnan Polat, o dönemden sonra kulübün hiçbir organizasyonuna katılmamıştı. 7 yıl sonra ilk kez bir kulüp etkinliğine katılan Polat, Mustafa Cengiz yönetimine destek verdi.

Öte yandan, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski İçişleri Bakanlarından Mehmet Ağar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili olarak görev yapan sarı-kırmızılı eski yönetici Ali Dürüst, Galatasaray'ın eski oyuncusu ve teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu, eski futbolculardan Bülent Korkmaz, Ayhan Akman, Ergün Pembe, Vedat İnceefe, Volkan Arslan, Emre Aşık ve Hakan Ünsal, şarkıcılar Coşkun Sabah ile Kenan Doğulu da oy vermeye gelen isimler arasında yer aldı.

Rekor Ali Sami Yen'de
Sarı-kırmızılıların 113 yıllık tarihinde şimdiye dek 37 farklı kişi başkanlık yaparken, kulübün kurucusu ve ilk başkanı olan Ali Sami Yen, en uzun süre bu görevde kalan isim konumunda bulunuyor. Galatasaray'da 1905-1918 tarihlerinde art arda 13 yıl süreyle başkanlık görevini üstlenen Ali Sami Yen, 1925 yılında 1 yıl daha bu görevi yaparak sarı-kırmızılı kulüpte toplam 14 yıl başkanlık görevini sürdürdü.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2018, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327