Gaski’den Araban’a Atıksu Arıtma Tesisi

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından Araban ilçesinde yapımı devam eden “Atıksu Arıtma” tesisinin yıl sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.Tesisin yapıldığı alanda incelemelerde bulunan GASKİ Genel Müdürü Hüseyin...

Gaski’den Araban’a Atıksu Arıtma Tesisi
Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından Araban ilçesinde yapımı devam eden “Atıksu Arıtma” tesisinin yıl sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.
Tesisin yapıldığı alanda incelemelerde bulunan GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sönmezler, Belediyelerin Su ve Altyapı Projesi (SUKAP) kapsamında İller Bankasınca yüzde 50 kredi ve hibe finansmanı sağlanarak yapımı gerçekleştirilen tesisin, aralık ayı sonuna kadar tamamlanarak, işletmeye açılacağı müjdesini verdi.
Tesisin, karbon ve fosfor giderimli aktif çamur sistemli biyolojik arıtma olacak şekilde tasarlandığını belirten Sönmezler, şöyle konuştu:
“Birinci kademede 2029 yılı nüfusu 16 bin kişiye hitap etmek üzere, saniyede 40 litre atıksu arıtacak şekilde inşa ediliyor. İnşaatta yüzde 90 oranında fiziki gerçekleşme sağlandı. Araban kanalizasyon şebekesi 2005 yılında tamamlanmış olup, herhangi bir arıtma tesisi bulunmuyordu. Bugüne kadar kanalizasyon atık suları Karasu deresine doğrudan deşarj edilmekte olduğundan çevre kirliliği meydana getiriyordu. Arıtma tesisinin yaklaşık 1 -2 ay içerisinde tamamlanarak devreye alınması ile Gaziantep’te ilçe bazında ilk arıtma tesisi hayata geçirilmiş olacak.”
Nurdağı’nda da arıtma tesisi yapıldığını dile getiren Sönmezler, Gaziantep’in bütün ilçelerine arıtma tesisi yapmayı hedeflediklerinin sözlerini ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327