Gastronomi Projesi’ne Yoğun Başvuru

Türkiye’nin en kapsamlı AB projesi olan ‘Mardin’de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi’ne 428 kişi başvurunca ek sınıflar oluşturuldu.Mardin’in yöresel yemeklerinin tanıtımı için milli aşçı Süleyman Engin tarafından...

Gastronomi Projesi’ne Yoğun Başvuru
Türkiye’nin en kapsamlı AB projesi olan ‘Mardin’de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi’ne 428 kişi başvurunca ek sınıflar oluşturuldu.
Mardin’in yöresel yemeklerinin tanıtımı için milli aşçı Süleyman Engin tarafından hazırlanan ve AB ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca desteklenen ‘Mardin’de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında açılan 75 kişilik kontenjana 428 kişi başvurdu. Başvuruların yapıldığı Mardin Halk Eğitim Müdürlüğü’nde açıklamalarda bulunan milli aşçı Süleyman Engin, çok zengin olan yöre mutfağının dünyaya açılması için 2 yıl önce hazırladığı projenin AB tarafından kabul edildiğini ve şuan başvuruları aldıklarını söyledi. Türkiye’nin en kapsamlı gastronomi projesinin AB tarafından kabul edildiğini hatırlatan Engin, "Proje kapsamında 75 kişiyi eğitecektir, ancak yoğun bir başvuru ile karşılaştık. Bunun üzerine vali bey ile görüştük ve ek sınıf talebinde bulundu. Vali bey bu konuda bize yardımcı olacak. 75 kişinin yanında 50’e yakın kişiye daha ek sınıflarda eğiteceğiz. Ama maalesef birçok kişiyi elemek zorunda kaldık. Mardin’de çok büyük bir olimpiyat olacak. Mardin’de Mayıs ayında bir festival düzenlenecek. Önlü aşçılar kendi aralarında, eğittiklerimiz de kendi aralarında yarışacaklar. Şuan mutvafığımız kuruluyor, mutfağımız hazır olduktan sonra eğitimlerimize başlayacağız" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327