Gay misin? diye sorulunca...

Ayrılmak istemeyen sevgilisi bağ evine kaçıran ve öldürme iddiasıyla yargılanan sanığa mahkeme tahrik olduğu gerekçesiyle verdiği hapis cezasını bozdu.

Gay misin? diye sorulunca...
Zonguldak'ta kendisinden ayrılmak isteyen Sibel Yılmaz’ı bağ evine kaçırıp basit tıbbi müdahale ile iyileşebilir şekilde yaraladığı iddiasıyla hakkında dava açılan Anıl Tezcan, 14 Aralık 2011’deki duruşmaya tabanca ile geldi. Anıl Tezcan, adliye önünde Sibel Tezcan’ı tabanca ile öldürürken, akrabası Özkan Öztürk’ü de yaraladı. 

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi’nde, eski sevgilisi 32 yaşındaki Sibel Yılmaz’ı adliye önünde öldüren, bir yakınını da yaralayan minibüs şoförü 29 yaşındaki Anıl Tezcan’a, yerel mahkemenin olayda ağır tahrik olduğu gerekçesiyle indirim uygulayarak verdiği 21 yıl 8 ay hapis cezası kararını Yargıtay bozdu.

Yargıtay’ın tahrik olmadığına hükmetmesi üzerine yeniden hakim karşısına çıkan sanık Tezcan, bu kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.Ağır tahrik indirimi

Anıl Tezcan, Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ’Tasarlayarak adam öldürmek’ ve ’Adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan biri ağırlaştırılmış 2 kez ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandı.

Sibel Yılmaz ve yakınlarıyla yaşadığı husumet nedeniyle cep telefonuna bilinmeyen numaralardan, "Sen gay misin? Sen topsun" yazılı mesajlar gönderildiğini ileri süren Anıl Tezcan, cinayeti ağır tahrik altında işlediği kanaati ve duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 20 yıl, Özkan Öztürk’ü yaralamaktan ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay bozdu

Ancak Yargıtay 1’inci Ağır Ceza Dairesi, Sibel Yılmaz’ın öldürülmesinde tahrik olmadığına hükmederek mahkemenin verdiği 20 yıl hapis kararını bozdu. Tutuklu sanık Anıl Tezcan, 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden hakim karşısına çıktı. Duruşmada, ölen Sibel Yılmaz’ın yakınları ve avukatlar da hazır bulundu.

''Hedef almadan ateş ettim''

Son sözü sorulan sanık Anıl Tezcan, adliyeye girmeden önce üzerindeki eşyaları yakındaki kafeye bıraktığını belirterek, "Duruşmadan sonra alacaktım. Öldürme planım yoktu. Ben maktul ve yakınlarına arkamı dönerek ateş ettim, yüzlerini görmeye dayanamadığım için. Özellikle hedef almadım. Hedef almadan ateş ettim. Pişmanım" dedi.

Ömür boyu hapis

Önce tasarlayarak adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet verilen sanığın cezası, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çevirilirken, tahrik indirimi uygulanmadı. 


Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327