Gevaş’ta Bal Hasadı Başladı

Van’ın Gevaş ilçesinde ‘Bal Hasat Sezonu’ başladı.Gevaş Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Organik Arıcılık Demonstrasyon Merkezi’nde, arıcı kıyafeti giyen Kaymakam Nedim Akmeşe, Belediye Başkanı Sinan Hakan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık...

Gevaş’ta Bal Hasadı Başladı
Van’ın Gevaş ilçesinde ‘Bal Hasat Sezonu’ başladı.
Gevaş Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Organik Arıcılık Demonstrasyon Merkezi’nde, arıcı kıyafeti giyen Kaymakam Nedim Akmeşe, Belediye Başkanı Sinan Hakan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, İlçe Müdürü Suat Özek ve Bal Üreticileri Birliği Başkanı Fırat Çenberlitaş, arılı kovanların içine girerek organik olarak üretilen ilk bal peteğini çıkardı. Ardından bir konuşma yapan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Fırat Çenberlitaş, Gevaş Balı’nı gönderdiği herkesten teşekkür mesajı aldıklarını belirterek, bununda kendilerini mutlu ettiğini söyledi. İlçe girişinde bir arı heykeli talep ettiklerini de ifade eden Çenberlitaş, “Geçen yıl organik bal sertifikasını aldık. En iyi balı biz üretiyoruz. Markalaşmak için de destek istiyoruz. Burayı DAKA’nın büyük katkıları sonucu kurduk. Onlara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Bal paketleme tesisi için hibe programlarının var olduğunu ve bu hibe programlarından bal üreticilerinin elini taşın altına koyarak yararlanması gerektiğini ifade eden İlçe Kaymakamı Nedim Akmeşe de, “Üreticilerimiz bu işi sahiplenmelidirler. Kooperatifteki üyelerimize büyük yük düşüyor. Kooperatif gerekirse kredi çeker ve ödemesini de zorluk çekmeden yapabilir. Organik sertifikası ve paketleme tesisi olan bir balın katma değeri yüksek olur. Bununla da çok rahat kredi geri ödenebilir. Paketleme tesisiyle birlikte sizin bal 80 TL’ye değil, 150 TL’ye satılır. Burada organik sertifikası olan bal üretilip, paketlendikten sonra Türkiye’nin her tarafına gönderilebilir” şeklinde konuştu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner de, Gevaş’ın arıcılıkta Bahçesaray ve Çatak’la birlikte ilk 3’e girdiğini belirterek, “Gevaş’ta 15 ton bal üreticiliği var. Bunun yanında 10 bin civarında da arılı kovan bulunmaktadır. Doğa ve flora bakımından özellikle arıcılık yapmaya elverişli olan Gevaş’ta elde edilen balda, kalite ve ürün pazarlama için ciddi bir avantajı vardır. Burada DAKA’ın bu projesinden dolayı kendilerine teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ise, “Gevaş balının markalaşması için çalışma yapmak lazım. O zaman hem üretici, hem tüketici, hem de Gevaş kazanır. Önümüzdeki yıllarda hep beraber bir yol haritası çizmemiz lazım. Burada emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327