Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Kocaoğlu,” Engelliler Evinden Çikip Sosyal Hayata Dahil Olamıyor”

Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, engellilerin halen birçok imkânsızlıkla mücadele etmek zorunda kaldıklarını söyledi.Engellilerle ilgili birçok düzenleme ile birlikte bir çok iyileştirme yapıldığını ancak...

Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Kocaoğlu,” Engelliler Evinden Çikip Sosyal Hayata Dahil Olamıyor”
Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, engellilerin halen birçok imkânsızlıkla mücadele etmek zorunda kaldıklarını söyledi.
Engellilerle ilgili birçok düzenleme ile birlikte bir çok iyileştirme yapıldığını ancak engelliler halen birçok imkansızlıkla mücadele etmek zorunda kaldığını ifade eden Engelliler Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, Engellilerle ilgili imzalanan uluslar arası sözleşmeler ve çıkarılan kanunlar ve bağlı olarak yapılan düzenlemeler engelliler açısından önemli uygulamada halen birçok sıkıntılarla karşılaşırlaştığını kaydetti. Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, “Engelliler evlerinden dışarı çıkamamakta, sosyal hayata dâhil olamamaktadır. Bizler, "insanca ve onurlu bir yaşam" istiyoruz.” dedi. Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, engellilerin sosyal yaşama katılması için gerekli düzenlemelerin yapılmadığı ve engellilerin de bu konudan dolayı sosyal hayata katılamadıklarını belirten Kocaoğlu, yerel yönetimlerin sorumluluklarını hatırlatarak toplu ulaşım alanlarından kamuya açık alan binalarına kadar büyük problemler yaşadığını vurguladı. Kocaoğlu, “Günümüz Türkiye’sinde bugün engellilerle ilgili birçok düzenleme ile birlikte birçok iyileştirme yapılmaktadır. Ancak engelliler halen birçok imkânsızlıkla mücadele etmek zorundadırlar. Engellilerle ilgili imzalanan uluslar arası sözleşmeler ve çıkarılan kanunlar ve bağlı olarak yapılan düzenlemeler engelliler açısından önemlidir. Ancak uygulamada halen birçok sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Özellikle yerel düzeyde alınan birtakım geçici tedbirlerin dışında, engellilerle ilgili yerel yönetimlerin ciddi ve rasyonel bir çalışmaları bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar son yıllardaki tüm düzenleme ve girişimlere rağmen, engellilerin temel sorunlarının çözümünde yeterli ilerleme sağlanamadığına işaret etmektedir. Başta erişilebilirlik olmak üzere ortada duran bu sorunlar, yerel yönetimlerin sorumluluğunu da önemli oranda artırmaktadır.” diye konuştu.
‘SOSYAL YAŞAMA KATILMAK BİZİMDE HAKKIMIZ’
Kocaoğlu, “Engellilerin çoğunluğu fiziki engeller nedeniyle sosyal yaşama katılamamaktadır. Toplu ulaşım araçlarının kullanımında büyük zorluklar çekilmektedir. Kaldırımlarda görme engellilerin kullanımına uygun hissedilebilir yollar bulunmamaktadır. Yine trafik kavşakları, parklar, kamuya açık olan binaların çoğu engellilerin ulaşımına uygun değildir. Bu nedenle engelliler evlerinden dışarı çıkamamakta, sosyal hayata dâhil olamamaktadırlar.” şeklinde konuştu.
‘YEREL YÖNETİMLER DENETLENMESİ GEREKİR’
Yerel yönetimlerin yeterince denetlenmediğini ifade eden Kocaoğlu, “Belediyelerin planlama, tasarım, inşaat, ruhsatlandırma ve denetleme faaliyetlerinde erişilebilirlik ilkelerinin yerine getirilmesi gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Yerel yönetimlerin görevlerini ne kadar yerine getirdiğini denetlemek, hepimizin özellikle de oluşturulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının öncelikli görevi olmalıdır. Bizler bir yandan yerel yönetimlerin çalışmalarını izlerken, diğer yandan bu komisyonlar da görevlerini layıkıyla yapmaları gerekiyor. Tüm belediye başkanlarımızdan, belediye meclis üyelerimizden erişilebilirlik konusunda planlı ve kaynakları özenle kullanan bir çalışma bekliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi bizler, ‘insanca ve onurlu bir yaşam’ istiyoruz. Başta yöneticiler olmak üzere herkesi, bu talebimize kulak vermeye, hayata geçirilmesi için destek vermeye davet ediyorum.” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327