Gül ‘Şah Fırat’ operasyonu için ne dedi?

Abdullah Gül’e göre ‘Şah Fırat’ operasyonu.

Gül ‘Şah Fırat’ operasyonu için ne dedi?
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Şah Fıratoperasyonunda Suriye’de bir toprak kaybı olmadığını söyleyerek, “Süleyman Şah Türbesi’nin nakledilmesi doğru bir karar olmuştur” dedi.

Özel bir hastanede tedavi gören babası Ahmet Hamdi Gül’ü ziyaret etmek için Kayseri’ye gelen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk ziyaretini Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören bir yakınına yaptı. Buradan babasının yattığı hastaneye geçen Gül, daha sonra Kocasinan Belediyesi’nin yeni başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Burada gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevaplayan Gül, Süleyman Şah Türbesi’nin nakledilmesine ilişkin konuştu.

Malatya’da ki kazada şehit olan 4 üsteğmene Allah’tan rahmet dileyen Gül, “Tabii şehitlerimize rahmet diliyorum. Önemli bir kayıptı. Bir kaza oldu. Hava Kuvvetleri Komutanını aradım. Başsağlığı diledim. Şehitlerimizin ailelerine de başsağlığı diliyorum” dedi.

Gül, Şah Fırat Operasyonu ile ilgili şunları söyledi:

“Süleyman Şah Türbesi’nin nakledilmesi doğru bir karar olmuştur. Suriye, uzun süredir kaosun içerisinde bir ülke. Oradaki türbenin korumamızın çok zor olacağını daha önce yaptığım açıklamada da söylemiştim. Bir toprak kaybı söz konusu değildir. 10 dönüm toprağa karşılık sınırımıza yakın 10 dönümlük bir toprak ile takas edilmiştir. Toprak kaybı yoktur. Suriye’de ki bu kaosun uzun süreceği kanaatindeyim. Aynı toprağı Türkiye sınırımızda oluşturarak yapıldı. Bu tip meselelerde daha ortak bir tavır ortaya serilebilir ama siyasi ortam böyle bir diyaloğu ortaya çıkarmıyor. Üzücü olan bu. Türkiye’nin aslına çok büyük önemli meseleleri var. İleride karşılaşabileceği çok büyük önemli meseleleri var. Bu meselelerde Türkiye’nin ortak hareket edebilmesi lazım. Bu yapılırsa inanıyorum ki böyle büyük meselelerde tek ses çıkar. Bunun için paylaşmak gerekir. Türkiye’de siyasi ortam bunu bir anda ortaya çıkartmıyor. Dolayısıyla yapılan şey doğruydu. Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327