Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyükelçimizi geri çekebiliriz

Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'ın doğu Akdeniz'deki olası tacizlerine karşılık verileceğini söyledi. İsrail-BAE arasındaki anlaşmaya da tepki gösteren Erdoğan, "Büyükelçimizi geri çekme gibi bir durumumuz olabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyükelçimizi geri çekebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar'daki Hz. Ali Camisi'nde kıldı.

Cuma namazının ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime değindi.

Erdoğan, Yunanistan'dan gelebilecek olası tacizlerin yanıtsız kalmayacağını söyledi.

"Bizim sismik araştırma yapan gemilerimiz, sondaj gemilerimiz bu bölgede dolaşıyor. Oruç Reis sismik araştırma yapan gemilerimizden biri. Bu sivil gemilerimize yapılacak saldırıyı cevapsız bırakamayız" diyen Cumhurbaşkanı, "Dün böyle bir durum söz konusu oldu, Kemal Reis gereken cevabı verdi. Devam ederse cevabını misliyle alacaktır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

"Bu gelişmeler içerisinde özellikle bizim sismik araştırma yapan gemilerimiz, sondaj gemilerimiz bu bölgede dolaşıyor. Oruç Reis sismik araştırma yapan gemilerimizden biri. Bu sivil gemilerimize yapılacak saldırıyı cevapsız bırakamayız. Dün böyle bir durum söz konusu oldu, Kemal Reis gereken cevabı verdi. Devam ederse cevabını misliyle alacaktır. 

Sayın Merkel ile bu konuları dün konuştuk. Bizden ricası 23'ünden sonra danışmanlarımızın yapacakları çalışmalar neticesinde bu işi yumuşatıp korumacı anlayış içerisinde süreci geliştirelim dediler. Ayın 23'üne kadar Oruç Reis çalışmalarına devam edecek. Mutabık kaldık. Sayın Merkel benden sonra Miçotakis ile bir görüşme yaptı. Umarım onu bizim söylediğimiz çizgiye çekmiş olur.

İSRAİL-BAE ANLAŞMASINA TEPKİ

İsrail'le şu anda gerek Mısır gerek Yunanistan arasındaki dayanışma, Filistin'e yönelik adım yenilir yutulur bir adım değil.Bu süreçte Suudi Arabistan'ın yanlış adımları oldu. Abu Dabi yönetimi ile ilgili adımlarımız olabilir. Büyükelçimizi geri çekme gibi bir durumumuz olabilir.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

Bu hafta içerisinde ekonomi kurulu toplamak suretiyle bir değerlendirme yapacağız. Bunlar yeni ataklar değil. Aynı operasyonları bize yaptılar, devam ediyorlar. Türkiye bu konuda güçlüdür, yere sağlam basmaya devam edecektir. 

OKULLARIN AÇILMASI

Bu konuda çalışmaları Bilim Kurulu yürütüyor. Alınan kararlara bakanlarımız uymaya devam edecek." 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327