Güneş tutulması Bursa'da böyle izlendi!

Türkiye'den de sınırlı bir şekilde görülebilen Güneş tutulması Bursa’da da izlendi.

Güneş tutulması Bursa'da böyle izlendi!

İlki dünya üzerinde Norveç'ten izlendiği güneş tutulması Türkiye’de ilk İzmir’den izlenmeye başlandı. Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesiyle gerçekleşen Güneş tutulması, Bursa’da parçalı olarak kendini gösterdi.
Bursa’da parçalı olarak görülen ve 10.50’de başlayan Güneş tutulmasını, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde çok sayıda öğrenci heyecanla seyretti. BTM’de Güneş tutulması hakkında bilgi veren Astronom Dr. Bülent Yaşarsoy, “Bugün burada çok mükemmel bir tabiat olayı yaşanıyor. Bugünün aynı zamanda bir önemi de, gece ve gündüzün eşit olması. Buraya gelen çocuklar ve misafirler Güneş tutulmasını izledi” dedi.
En yakın tam tutulmanın 2060 yılında gerçekleşeceğini belirten Yaşarsoy, “Güneş tutulmasının deprem ile bir alakası olmadığı ve bugüne kadar olan depremlerin tamamen tesadüf olduğu ispatlanmıştır” ifadelerini kullandı.
Yenice İlköğretim Okulu'ndan gelen küçük Elanur ise, “Bugün burada ilk defa Güneş tutulmasını izleyeceğim. Çok heyecanlıyım. Güneş tutulması hakkında sadece Ay’ın Güneş’i kapattığını biliyorum” şeklinde konuştu.

İzmir'de güneş tutulması, bulutların izin verdiği kısa anlarda izlenebildi.


Edirne'de Selimiye Cami önünden güneş tutulması, bulutların izin verdiği anlarda izlenebildi.


Çanakalle'de bu sabah saat 09.40'ta başlayan güneş tutulması, saat 11.40'ta bulutların arasında kısa süreliğine de olsa görülebildi.Adana'da güneş tutulması, havanın parçalı bulutlu olması nedeniyle kısa süre izlenebildi.
İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne gelerek güneş tutulmasını izlemek isteyen çocuklar ve büyükler, filtre ve teleskop kullanarak tutulmayı gözlemledi.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde, güneş tutulmasını izlemek isteyen çocuklar ve büyükler, filtre ve teleskop kullanarak tutulmayı gözlemledi.


Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327