Hakkarili Çiftçilerin Kuraklık Endişesi

Hakkari’de soğuk havalar etkisini yavaş yavaş yitirirken yağan karın eriyip gitmesi ise çiftçilikle uğraşan vatandaşları endişelendirdi.Tüm yurtta etkili olan soğuk hava ve yağışlar, batı bölgelerinde barajların doluluk oranının artmasına...

Hakkarili Çiftçilerin Kuraklık Endişesi
Hakkari’de soğuk havalar etkisini yavaş yavaş yitirirken yağan karın eriyip gitmesi ise çiftçilikle uğraşan vatandaşları endişelendirdi.
Tüm yurtta etkili olan soğuk hava ve yağışlar, batı bölgelerinde barajların doluluk oranının artmasına sebep olurken, doğu bölgelerinde ise bazı ilerde çiftçilikle uğraşanları şimdiden endişelendirmeye başladı. Geçmiş yıllara oranla karın daha az yağdığı Hakkari merkez ve ilçelerinde çiftçiler, yağışların azlığının yazın yaşanacak olası bir kuraklığın habercisi olduğunu söyleyerek, durumun kendilerini endişelendirdiğini ifade etti. Merkeze bağlı birçok köyde neredeyse hiç kar olmadığı gözlenirken, çiftçilik ve aynı zamanda küçükbaş hayvancılıkla da geçimlerini sağlamaya çalışan birçok vatandaş ise, geçen yıllara nazaran yağışların daha seyrek olduğunu ve bu durumun kendilerini kara kara düşündürdüğünü belirterek, “Geçimimizi hayvancılıkla ve çiftçilikle sağlıyoruz. Yaz aylarında arazilerimizde yetişen otları yaklaşık bir ay çalışarak biçip üst üste topladıktan sonra kışın hayvanlarımızı bu otlarla besliyoruz. Hepimizin sebze yetiştirdiği bir bostanımız var. Şu an köy merkezlerinde kar yok denecek kadar az. Köyü çevreleyen dağlar hariç kar görmek neredeyse mümkün değil. Bu durum bizi çok endişelendiriyor. Geçen yıllarda yüksek kesimlerde neredeyse iki metre kar olurdu. Durum böyle devam ederse hayvan yetiştiricileri olarak mağdur olacağız” şeklinde konuştular.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327